Connect with us

Варна

Кинофестивалът за късометражни филми „Карантината“ започва с екологична акция

Публикувано преди

на

Екологична акция ще постави началото на Кинофестивала за късометражно кино „Карантината“. Тя е част от съпътстващите събития на форума и от кампанията на сдружение “BG Бъди активен” – #БезОтпадъци, по проект ”Партньорство за красива и чиста България”.

Организаторите канят всички желаещи да се включат в почистване на труднодостъпните плажове „Романтика“, „Галата“, бреговата зона на местност „Зеленика“, както и плажа в кв. „Аспарухово“ пред рибарско селище „Карантината“, където се провежда фестивалът. Инициативата е в 16:00 ч. Събраните отпадъци ще бъдат извозени с лодки до плажа на рибарското селище, а в разделянето им ще се включат доброволци от школа „Дедал“, клуб „Приятели на морето“, сдружение „Пауър Джъмп“ и рибари.

След акцията, в 21:00 ч., ще има прожекция на късометражен филм, засягащ темата за замърсяването на крайбрежните райони и морето.

Осмото издание на Международния кинофестивал за късометражно кино „Карантината“ ще се проведе от 2 до 8 август на едноименния плаж в кв. „Аспарухово“. В пет вечери зрителите ще видят 34 късометражни филма от 17 държави – игрално, документално, експериментално кино и анимация. Прожекциите започват в 21.00 ч., а час по-рано сцената ще бъде завладяна от съвременен авторски джаз, изпълнен от български музиканти – Groove Lines Project, „Основно ветрове“, Two Men Orchestra & Vesela Morova, „Ivel“ и „Кускус“.

Голяма част от филмите са премиерни за България. Много от лентите са от селекцията на престижни фестивали като Венеция, Берлинале, Торонто и Сънданс, съобщават организаторите от Школа „Дедал“.

Всички прожекции са със свободен вход. Организаторите осигуряват и безплатен транспорт до сцената в Аспарухово, като тръгването от Варна е от Археологическия музей от 18:30 до 20:00 часа, а връщането от рибарско селище „Карантината“ – от 22:30 до 23:30 часа.

Кинофестивалът има и други съпътстващи събития. На 4 август от 17:00 часа в галерия „Зона Нира арт“ ще бъде открита изложба „Parallel Universes” на София Хаджипапа и Деми Енглезеу от Кипър. Следващия ден ще се състои творческа работилница по цианотипия – художествена практика с фотографско възпроизвеждане. На 7 август в 18:00 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Варна ще бъде открита изложба на Мишел Куен от Хонг Конг, която пристигa за събитието.

БТА

Продължи с четенето

Варна

Близо 3 милиона лева заем за „Градски транспорт“-Варна

Published

on

Общинският съвет във Варна одобри предоставянето на заем от 2,7 милиона лева на „Градски транспорт“.  От началото на годината общинското дружество не е получавало средства от държавния бюджет. За да се предотврати натрупването на просрочени задължения и свързаните с тях лихви, Община Варна ще предостави временна финансова помощ. Средства ще бъдат възстановени на местната хазна, когато „Градски транспорт“ получи държавните субсидии и компенсации, предвидени за 2025 година. Най-належащи са плащанията за заплати и осигурителни вноски на служителите.

Това е поредната стъпка за финансово подпомагане на „Градски транспорт“ от страна на общината. През март Общинският съвет проведе извънредно заседание, на което беше одобрено финансиране в размер на 3 млн. лева. И тогава причината беше нуждата от осигуряване на средства за трудови възнаграждения и предотвратяване на просрочия.

Съветниците дадоха съгласието си да се увеличи капиталът на ДКЦ IV Варна със средства от бюджета на Община Варна за 2025 г. в размер на 780 хил. лева. Решението се взима заради реализацията на проекта „Енергийно обновяване на сградата на ДКЦ IV – Варна“. Това е единственото лечебно заведение в града, одобрено по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ по Националния план за възстановяване и устойчивост.

В дневния ред фигурираше и предложение за сключване на договор за сътрудничество с Фондация „Четири лапи“ за кастриране на безстопанствени котки във Варна, но след дебати съветниците решиха точката да бъде отложена.

Продължи с четенето

Варна

Община Варна ще кастрира хиляда животни през годината

Published

on

Снимка: БНР

Над един милион и 300 хиляди лева са предвидени за издръжка на приюта за кучета в Каменар, в сравнение с миналата година увеличението е с около половин милион лева. Това съобщи на днешното заседание на Общинския съвет на Варна заместник-кметът Христо Рафаилов, предаде БНР. Увеличението на средствата са във връзка с предстоящата кастрация на животните:

„През последните три години от мандата на предходната администрация са били кастрирани между 60 и 100 животни на година. През миналата година ние сме кастрирали 360 животни, а за тази година сме предвидили 1 000 животни. Ако успеем да реализираме това, ще покрием цялата преброена популация на територията на община Варна. В момента сме в процедура на обществена поръчка за външна клиника, която е задължителна по закон, за да съществува приютът. Взехме приюта от предходната администрация без такъв сключен договор, в момента го правим.“

В дневния ред на днешното заседание фигурираше предложение за сключване на договор за сътрудничество с Фондация „Четири лапи“ за кастриране на безстопанствени котки във Варна, но след дебати съветниците решиха точката да бъде отложена.

Продължи с четенето

Варна

Общински съвет почете с едноминутно мълчание паметта на жертвите на арменския геноцид

Published

on

Снимка: БНР

С едноминутно мълчание в памет на жертвите на арменския геноцид започна заседанието на Общинския съвет във Варна.

От името на арменската общност в България в зала „Пленарна“ беше представена декларация, в която се припомня, че преди 110 г. е извършено зверско престъпление срещу арменците и са избити 1,5 млн. невинни хора.

„Изминаха 110 години от времето, когато срещу арменското мирно население в Османската империя беше извършено нечувано престъпление. 110 години, без да бъде поета вината за това. 110 години светът не забрави, но и ние, потомците на избитите арменци, помним стореното над нашите деди. Таим мъката от това и винаги ще помним и ще изискваме“, изтъкват от СНЦ „Асоциация Арменска общност – България“.

Те настояват Турция да признае геноцида над арменците. „Защото, ако извършените в миналото престъпления бъдат забравени, те неминуемо ще намерят своето отражение в настоящето и бъдещето“, изтъкват от арменската общност.

По повод годишнината от Арменския геноцид с декларация излезе и групата на „Възраждане“ в Общинския съвет.

„ 24 април 1915 г. е мрачна дата за нашите братя арменци и за християнството като цяло. Това е начало на заличаването на християнството в Османската империя преди повече от 100 години. Геноцидът започва през 1915 г. с арестите на 235 арменски интелектуалци в Цариград и за една година достига до 1,5 млн. избити и депортирани арменци. Една част от тях са приети като бежанци в България“, пише в документа.

В текста на декларацията се отбелязва, че арменците са неразделна част от българското общество. Те имат своите културни организации, църкви, училища, паметници и културни мероприятия, чрез които пазят своята идентичност. Историята и съдбата на двата народа са дълбоко свързани, поради което е важно да си оказваме взаимна подкрепа, се посочва още в документа.

Към дневния ред на 23-тото заседание на ОбС-Варна бяха добавени допълнителни точки – даване на съгласие за сътрудничество на Община Варна с фондация „Четири лапи“, одобряване на разходи за функция „Образование“ до приемането на бюджета на Община Варна, създаване на работна група за ДКЦ-Аспарухово и Тубдиспансера във връзка с финансовото им оздравяване. Продължават дебатите по дневния ред на заседанието, което по традиция завършва с дискусия с гражданите.

В проекта за дневен ред на сесията са включени 14 точки.

Съветниците ще обсъдят номинациите за награда „Варна“. В областта на науката и образованието за престижното отличие са предложени общо 19 изявени личности и колективи. За ярки постижения в областта на културата номинациите са 11.

В дневния ред фигурира и предложение за отпускане на 2,7 млн. лева под формата на заем на „Градски транспорт“ за покриване на задължения и текущи плащания към НАП и доставчици. Средствата ще бъдат възстановени на местната хазна, когато общинското дружество получи субсидии и компенсации от централния бюджет за 2025 г.

Местният парламент ще гласува също нова Наредба за условията и реда за прием в общинските детски градини.

Съветниците ще решат също дали да дадат съгласието си Община Варна да кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

На заседанието предстои да бъде взето решение за преобразуване на СУ „Св. Климент Охридски“ от средно в основно училище от следващата учебна година.

Предвижда се също така прекратяване на конкурсите за възлагане управлението на „Стадион Спартак“  и на „Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна“.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page