Connect with us

Свят

Как ще се справи Риши Сунак с проблемите във Великобритания?

Публикувано преди

на

Следващият премиер на Обединеното кралство Риши Сунак е казал малко неща публично за това как възнамерява да управлява страната и как ще се справи с кризите в икономиката и политиката.

По-рано тази година Сунак се кандидатира за премиерския пост и изготви пълна политическа програма, но не постигна успех. Въпреки че някои от предизвикателствата вече са различни, какво показва кампанията за бъдещото му управление?

Икономически предизвикателства

Великобритания е изправена пред неприятната комбинация от рецесия и растящи лихвени проценти. Британската централна банка (Банк ъв Ингланд) опитва да се справи с високата инфлация, а гражданите с все по-високите цени и намаляващите доходи.

Обединеното кралство трябва да възстанови надеждността си на международните финансови пазари след плана за необезпечени данъчни облекчения на Лиз Тръс. Той включваше и скъпоструваща гаранция за цената на енергията, която нанесе щети върху пазара на облигациите и (Банк ъв Ингланд) бе принудена да се намеси.

Бюджетният недостиг се влоши от растящите разходи по заеми, причинени от кризата, и при управлението на новия министър-председател най-вероятно ще трябва да  бъдат намалени разходите и  увеличени данъците.

Това се случва в момент, в който правителството се опитва да окаже помощ и на семейства в нужда, които срещат сериозни финансови затруднения. Заради войната в Украйна, както и заради други глобални фактори, се покачиха цените на горивата, отоплението и храната, а заедно с тях и тези на имотния пазар.

Икономически планове

В изявлението, с което Сунак обяви вчера кандидатурата си, той каза, че държавата е изправена пред „дълбока икономическа криза“. Докато заемаше поста на финансов министър от февруари 2020 г. до юли 2022 г., той предприе най-голямото увеличение на данъците във Великобритания от 50-те години насам. Нареди още по-високи държавни разходи, но едновременно с това обеща и по-сериозна дисциплина и намаляване на неефективното използване на средства.

По време на кампанията за лидерския пост през лятото разкритикува програмата на Лиз Тръс за данъчни облекчения и каза, че на нейно място би намалил данъците само в случай че инфлацията е извън контрол. По това време той изготви и план за съкращаване на данъците върху доходите от 20 процента на 16 процента до 2029 г.

Сунак подкрепи независимостта на Банк ъв Ингланд и наблегна на важността на  съвместната работа с централната банка  за да се потуши инфлацията.

Политически предизвикателства 

Едно от първите предизвикателства пред Сунак ще е да покаже, че може да ръководи Консервативната партия. Тя има мнозинство в парламента, но е разделена от разногласия по ключови въпроси като Брекзит, имиграцията и управлението на икономиката. Някои от членовете ѝ ще са твърдо срещу увеличаването на данъците, а други ще са против намаляването на разходите в сфери като здравеопазване и отбрана.

Спечелването на лидерския пост е само първата крачка по пътя към сплотяване на партията. Членовете ѝ прекараха години в спор помежду си относно напускането на ЕС, а последните двама лидери бяха отстранени заради вътрешни разногласия.

През 2016 г. Сунак подкрепи Брекзит на референдума, но някои членове на партията все още го определят като твърде благоразположен към Европейския съюз.

По въпроса за търговията със Северна Ирландия все още се водят преговори с Брюксел. На Сунак ще му е трудно да се договори така, че да се направят промени по първоначалното споразумение за напускане, без обаче да позволи на ЕС да влияе трайно върху търговията със Северна Ирландия.

Той ще срещне трудности и със спазването на обещанията за контролираната имиграция към държавата. Депутатите от Консервативната партия смятат, че тя е елементът, който ще се окаже решаващ на следващите избори.

Политически планове

Във вчерашното изявление за стартиране на кампанията Сунак съобщи, че иска „да се справи с проблемите в икономиката, да обедини партията си и да допринесе за страната си“. По въпроса за Северна Ирландия по-рано Сунак каза, че ще ускори работата по създаване на законодателство, което едностранно да отмени споразумението за Брекзит, но в същото време да преговаря с ЕС. Европейският съюз строго критикува законопроекта, който в момента се разглежда в парламента.. През август Сунак заяви, че ще „опази Брекзит“ и ще сформира ново правителствено звено , което да преразгледа правилата на ЕС, които все още са приложими в британските закони.

По време на лятната лидерската кампания той каза, че е горд с имигрантския си произход, но вярва, че Великобритания трябва да пази границите си и ще се придържа към плана за депортиране на търсещите убежища към Руанда.

Сунак каза също, че няма да оттегли молбата на Великобритания за напускане на Европейския съд по правата на човека.

БТА

Продължи с четенето

Политика

Сърбия предлага да плати за придобиване на дял в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“

Published

on

Снимка: БТА

Сърбия предложи да плати на Унгария за придобиване на до 10% от собствеността в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“, тъй като се стреми да разнообрази енергийните си доставки, каза днес в Будапеща президентът Александър Вучич, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.

„Говорих с премиера Орбан и ние сме готови да платим пълната цена за 5% или 10% от собствеността в атомната електроцентрала „Пакш“, каза Вучич пред сръбски репортери в Будапеща, където е на посещение по повод националния съвет за стратегическо сътрудничество на Сърбия и Унгария.

Вучич поясни, че унгарската страна не е отговорила веднага на предложението му.

Сръбският президент не уточни дали Сърбия иска дял в съществуващата унгарска атомна електроцентрала „Пакш“, която разполага с четири реактора, или в „Пакш 2“, която се строи от руската фирма „Росатом“.

Сърбия няма собствени атомни електроцентрали и има забрана за изграждането на такива, въведена през 1989 г. (по времето на бивша Югославия-бел.ред.) след аварията в Чернобил, напомня агенцията.

Балканската страна, която генерира 70% от нуждите си от електроенергия чрез въглищни електроцентрали и зависи от доставки на газ от Русия, иска да диверсифицира енергийните си източници. Миналата година Белград завърши интерконектора към тръбопровод в България, позволяващ на Сърбия достъп до газ от Азербайджан и от терминал за втечнен природен газ в гръцкото пристанище Александруполис.

По време на срещата между Вучич и Орбан в Будапеща беше дискутирана и възможността за пускане на директна високоскоростна влакова линия от Белград до Будапеща, което по думите на Вучич, цитиран от агенция ТАНЮГ, трябва се случи най-късно до март 2026 г.

Продължи с четенето

България

Бойко Борисов: Поздравления за Тръмп, готов съм да работим заедно отново

Published

on

Снимка: Официална страница на Бойко Борисов във Фейсбук

Поздравления за Доналд Тръмп, написа в профила си във фейсбук лидерът на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, той публикува и негова снимка с Тръмп. Готов съм да работим заедно, отново, подчерта още Борисов.

Ето какво написа Бойко Борисов в официалната си страница във Фейсбук:

Припомняме, че кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп се завръща в Белия дом като 47-и президент на САЩ, след като победи съперничката си от Демократическата партия Камала Харис. С това Републиканската партия си осигурява пълен контрол над Камарата на представителите и Сената, предоставяйки на Тръмп възможността за поне две години безпрепятствено управление.

Тръмп печели необходимите 270 електорални гласа на изборите, проведени на 5 ноември, докато Харис събира 213 гласа. За републиканеца това ще бъде втори мандат в Белия дом, след като вече заемаше поста президент в периода 2017-2021 г.

Ключовите щати, които осигуряват победата на Тръмп, включват Флорида, Пенсилвания, Уисконсин, Тексас, Джорджия, Охайо, Индиана, Уайоминг, Монтана, Юта, Луизиана, Кентъки, Небраска, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, Арканзас, Канзас, Северна и Южна Дакота, Айдахо, както и Северна и Южна Каролина. За първи път Тръмп печели и народния вот, което допълнително укрепва неговия мандат.

Продължи с четенето

Политика

Тръмп в първите си думи след победата: Това е началото на златната ера на Америка

Published

on

Снимка: БГНЕС

„Благодаря от сърце на всички ви! Имаме хиляди приятели с нас – това е най-великото политическо движение на всички времена. Ще помогнем на страната ни да оздравее, ще поправим нещата по границите. Направихме история тази вечер!“

С тези думи 47-ият президент на САЩ Доналд Тръмп започна първата си реч след президентските избори в Щатите.

„И за това има конкретни причини – преодоляхме пречките – никой не вярваше, че за по-малко от година ще постигнем такива невероятни политически успехи! Това е политическа победа, каквато досега не е виждана в страната ни.“

Тръмп отново благодари на американците и на Бог.

„Благодаря на американците за тази победа, за това, че ме избраха за 47-ия американски президент. Бог пощади живота ми по някаква причина. И тази причина беше да спася страната ни и да възстановя величието на Америка. Ще се боря за Вас всеки Божи ден, с всяка своя клетка. Искам да направим по-добра Америка, това е началото на златната ера на Америка“, каза още Тръмп.

Тръмп допълни, че е спечелил и народния вот, предаде БГНЕС.

„Благодаря Ви, прекрасно е да усещам толкова много любов. Невероятни са и хората до мен, заедно с мен те участваха в това приключение“, заяви президентът.

Тръмп отпразнува и спечелването на контрола над Сената от републиканците.

„Америка ни даде безпрецедентен и мощен мандат. Ние си върнахме контрола над Сената – уау, това е добре“, каза той на своите поддръжници.

„И сенатските надпревари в Монтана, Невада, Тексас, Охайо, Мичиган, Уисконсин, великата Общност Пенсилвания бяха спечелени от движението MAGA“, каза Тръмп.

„Броят на победите в Сената беше абсолютно невероятен“, добави той.

Кандидатът за вицепрезидент на Републиканската партия Джей Ди Ванс благодари на Доналд Тръмп, че му е позволил да се присъедини към кампанията му.

„Мисля, че току-що станахме свидетели на най-голямото политическо завръщане в историята на Съединените американски щати“, каза Ванс.

Той обеща, че сега двамата с Тръмп ще „поведат най-голямото икономическо завръщане в историята на Америка“.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page