Повечето от суровия петрол, който се преработва в рафинерията на Лукойл в Сицилия, петата по големина в Европа, идва от Русия. Лукойл, който има присъствие в САЩ, не е санкциониран и продължава да разпространява петролни продукти в 11 щата. Рафинерията на Лукойл в Сицилия вече няма да има право да внася руски петрол, след като на 5 декември влязат в сила европейските санкции срещу руската енергетика.
Скорошно разследване на Wall Street Journal разкри този месец, че има вратичка, която позволява на забранения руски суров петрол да достигне до пазара на САЩ. Ако санкционираният руски петрол се преработи в рафинерия в страна извън Русия, той става продукт на тази страна. В този случай втората по големина петролна и газова компания в Русия, Лукойл, преработва руски суров петрол в своята италианска рафинерия и го изнася в САЩ, за да бъде купен от компании като ExxonMobil, без да нарушава никакви санкции. По-голямата част от суровия петрол, който се обработва в рафинерията на Лукойл в Сицилия, петата по големина в Европа, идва от Русия, около 93 процента. Това не беше така преди, но санкциите, въведени срещу руския петрол от САЩ и други държави, ограничиха местата, където може да се преработва руски петрол и голяма част от него се изпраща тук. Рафинерията е изнесла около 5 милиона барела петролни продукти за САЩ от март, включително бензин, нафта, керосин, дизел и мазут. Това се равнява на достатъчно бензин за зареждане на 7 милиона превозни средства, което означава, че шофьорите неволно зареждат колите си с руски бензин и допринасят за руската икономика.
САЩ наложиха санкции върху руския петрол и газ през февруари тази година след незаконното нахлуване на Русия в Украйна. Въпреки това Лукойл, който има присъствие в САЩ, не е санкциониран и продължава да разпространява петролни продукти в 11 щата. Рафинираният руски петрол достига до американския пазар, закупуван от компании, включително ExxonMobil, през неговия петролен терминал в Бейтаун, Тексас, близо до Хюстън, и от търговското подразделение на Лукойл Litasco. Въпреки това не всеки купувач е идентифициран и нито един от тези купувачи не прави нищо незаконно, като купува петролните си продукти от Италия.
Въпреки това рафинерията на Лукойл в Сицилия вече няма да има право да внася руски петрол, след като европейските санкции срещу руската енергетика влязат в сила на 5 декември. Това може да го принуди да затвори, ако не намери друг доставчик на суров петрол. Знаейки това, американската частна инвестиционна компания Crossbridge Energy Partners предложи на Лукойл сделка за закупуване на нейната рафинерия в Сицилия този месец. Съобщава се, че Лукойл е отхвърлил офертата поради съмнения дали Crossbridge може да намери парите, за да купи съоръжението. Компанията за търговия със суровини Vitol се очакваше да предостави на Crossbridge кредита, необходим за инвестиране в сделката при добър процент, надявайки се да спечели от доставката на суров петрол за рафинерията.
Рафинерията ISAB на Лукойл представлява 20 процента от рафиниращия капацитет на Италия, осигурявайки около хиляда работни места на остров Сицилия. Тя се сблъска с проблеми през последните месеци, тъй като доставчиците и банките кредитори не желаят да работят с руски компании от страх от налагането на по-строги санкции за руския петрол в Европа. Италианското правителство инвестира в поддържането на работата на рафинерията, въпреки новите санкции, които започват през декември. Съобщава се, че рафинерията е поискала финансиране от 695,59 милиона долара от няколко банки, но с малък успех. Адолфо Урсо, министър на промишлеността в новото правителство на Италия, помага за улесняване на продажбата на рафинерията, за да се гарантира, че няма да се наложи затварянето ѝ, както и насърчава финансирането от кредитори, за да запази завода в експлоатация.
По-рано тази година се заговори за бойкот на Лукойл в САЩ, но докладите сочат, че това ще навреди повече на собствениците на бензиностанции, отколкото на руската компания. През февруари, след началото на конфликта Русия-Украйна, хаштагът #BoycottLukoil беше актуален, като американски граждани предложиха страната да бойкотира руската петролна компания. Лукойл има около 230 маркови бензиностанции в САЩ, повечето от които са собственост на отделни американски франчайзополучатели, а не на самата компания, което означава, че бойкотът вероятно ще бъде по-пагубен за собствениците на бизнес в САЩ, отколкото за самия Лукойл. Том Клоза, глобален ръководител на енергийния анализ в изследователската компания IHS Markit, заяви, че „продажбите на бензин на дребно са малка част от приходите на петролните компании“. Той добави: „Когато сравнявате тяхното производство на суров петрол и търговски товари и баржи, това е малка част от техния бизнес.“ Това може да подсказва защо американците продължават да виждат станции на Лукойл в цялата страна.
Въпреки че правенето на бизнес с Лукойл вероятно ще означава продължаване на руския внос чрез Италия и други рафиниращи сили, петролният гигант призова президента Путин да сложи край на войната по-рано тази година. Компанията публикува изявление, „призовавайки за възможно най-скорошно прекратяване на въоръжения конфликт“. В него се казва: „Изразяваме нашата искрена съпричастност към всички жертви, които са засегнати от тази трагедия. Ние силно подкрепяме трайно прекратяване на огъня и разрешаване на проблемите чрез сериозни преговори и дипломация. Това показва колко сложно може да бъде въвеждането на санкции върху петрола на цяла държава, без да се навреди на производството и доставките в други части на света.
В момента Лукойл продължава да доставя на САЩ рафинирани руски петролни продукти, благодарение на значителния си рафиниращ капацитет в Италия. Въпреки това, когато европейските санкции за руския петрол и газ влязат в сила през декември, тази вратичка в доставките може да приключи. Въпреки че това ще има очаквания ефект от ограничаване на износа на руски петрол, то може също така да навреди на рафиниращия капацитет на Италия, както и да ограничи доставките на петролни стоки в други части на света.
Oilprice.com