Connect with us

България

Какви жилища и на какви цени се търсят по Българското Черноморие?

Публикувано преди

на

Нарасналият интерес към ваканционни имоти край морето съвсем естествено доведе до скок на цените. Ако в началото на 2020 г. можеше да се намери двустаен обзаведен апартамент на Южното Черноморие на цена до 35 000 евро, то вече трудно може да намери такова жилище за под 45 000 евро, споделят брокери на имоти. Районите с най-много продажби на ваканционни имоти по Черноморието са Слънчев бряг, Равда, Созопол, Златни пясъци, Бяла и Обзор.

Основните купувачи са българи, които инвестират във ваканционни имоти с цел съхраняване на спестяванията си от инфлацията или за да ги използват в дистанционната си работа. Голяма част от купувачите на имоти край морето са българи, които работят в чужбина. Около 30% от купувачите на ваканционни жилища у нас са от Чехия, Словакия и Полша. А от началото на пандемията има интерес и на германски граждани, сключващи едногодишни договори за наем на ваканционни апартаменти.

Прогнози за пазара на ваканционни имоти край морето трудно може да се правят, тъй като сделките зависят основно от това колко успешен ще бъде туристическият сезон. Освен това важно значение имат последиците от наложените санкции срещу Русия заради войната в Украйна. Част от руснаците с имоти по Българското Черноморие искат да ги продадат, други пък предпочитат да ги задържат и да ги ползват в по-добри времена или да ги продадат след време на по-висока цена.

Въпреки всичко обаче пазарът на ваканционни имоти тръгна нагоре след пандемията, като нараснаха и цените, и броят на сделките. Причината е, че хората видяха плюсовете от ваканционен имот. Възможността на много хора да работят от вкъщи също повиши търсенето им. Хората с по-големи финансови възможности и налични пари в брой купуват апартаменти близо до морето, други пък наемат жилища там и работят няколко месеца през лятото.

Според брокери на имоти се оскъпяват и наемите на апартаменти край морето. От една страна, много хора наемат жилища, в които да прекарат по-дълго време край морето и да работят хоум офис. От друга страна, част от украинските бежанци искат да останат повече в България и са се установили край морето.

Ръст в цените на наемите има във Варна и Бургас. Средно 350-400 лв. на месец за наем на апартамент дават украинските семейства, като някои от тях искат да си купят имот в страната. Апартаменти в морските градове наемат и немалко българи с по-скромни финансови възможности за лятната си почивка. Вместо да дават големи суми за отсядане на хотел или в самостоятелна къща за гости, те наемат апартамент за няколко седмици в морските градове. Така разходите им са доста по-малки.

expert.bg

Продължи с четенето

България

НС възстанови парламентарната група на МЕЧ

Published

on

Снимка: БНР

Народното събрание възстанови парламентарната група на политическа партия „Морал, Единство, Чест“ (МЕЧ), предаде БНР. 

Това се случи след гласуване в пленарната зала на промени в правилника за работата и дейността на НС, а вносителите от ИТН го обосноваха с „неуредени въпроси за периода за обявяване на народен председател за избран и полагането на клетва от същите“.

За решението гласуваха общо 173 народни представители, от тях 170 го подкрепиха, един беше против, а двама се въздържаха.

Припомняме, че групата на Радостин Василев в Народното събрание беше заличена преди дни поради недостатъчен брой депутати.

Продължи с четенето

България

Манол Генов: Язовирите за питейни нужди са запълнени на 63%

Published

on

Снимка: БНТ

Язовирите за питейни нужди, за които МОСВ получава справки, са запълнени на 63%, а тези, които се използват за производство на електрическа енергия – около 67%, каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в предаването „Денят започва“ по БНТ, предаде БТА.

Според него данните са „изключително оптимистични“. Не така стои въпросът с язовирите за напояване, които са пълни на 35-40%. „Предупредили сме „Напоителни системи“ за това състояние на язовирите за напояване“, обясни министър Манол Генов.

Това ни кара да бъдем по-внимателни за разрешените водни количества всеки месец, допълни той. „Стараем се да осигурим за целия сезон необходимите количества вода, но приоритети са водоснабдяването и язовирите за питейна вода, след това са за напояване, тогава са за енергийни нужди“, каза още министърът на околната среда и водите.

По повод проблемите със Столичния завод за третиране на отпадъци (СПТО), Манол Генов обясни, че, според него, кметът на града Васил Терзиев „не вниква в същността на процесите и управлението на отпадъците в Столична община“.

Генов допълни, че ще има геодезическо заснемане на съществуващите клетки за депониране на боклука, които ще покажат какъв е обемът на депонирания боклук, дали за този отпадък е платена такса по чл. 64 за депониране. Министърът каза още, че има съмнения, че е било депонирано по-голямо количество отпадъци от обявеното и действителното.

Манол Генов обясни още, че трябва съвместно с общините и със законодателната власт да бъдат идентифицирани проблемите както със законите, свързани с отпадъците, така и с механизмите на контрол на местно ниво. Трябва да има по-тежки санкции, кметовете да имат по-широки пълномощия да налагат наказания при нарушаване на закона за управление на отпадъците, каза още Генов.

На 19 март министърът на околната среда и водите Манол Генов отбеляза липса на отчетност в управлението на завода за отпадъци в София, след като по-рано през деня кметът Васил Терзиев коментира, че в София проблеми с отпадъците от гледна точка на завода няма.

Столичният кмет информира, че е свикана извънредна комисия в Общинския съвет във връзка с изказването на министър Манол Генов, в което той казва, че “заводът за отпадъци в София съгласно данните има обеми, но реално такива ги няма физически. Столична община трябва да предприеме мерки, за да не се стигне до ситуацията от миналите години”. Не знам кой е подвел министъра, но в София проблеми с отпадъците от гледна точка на завода няма, заяви в сряда Васил Терзиев.

Продължи с четенето

България

Борислав Гуцанов: Няма да има намаление в броя и обема на социалните услуги

Published

on

Снимка: БНР

Няма да има намаление в броя или обема на социалните услуги в страната, каза днес във Варна министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той уточни, че ще бъде запазена включително програмата за топъл обяд, която бе с европейско финансиране, но срокът ѝ изтича. Гуцанов уточни, че министерството вече води разговори с Националното сдружение на общините за оптимизиране на работата по оказване на социалните услуги. Той изрази увереност, че ще се стигне до подобряване на резултатите и парите не само ще стигнат, но ще има и за развитието на нови програми, предаде БТА.

За бюджета за тази година министърът коментира, че е сериозен успех това, че не се посяга на социалните придобивки на българите. Той подчерта, че няма да има вдигане на данъците, както и че се запазва швейцарското правило за пенсиите, които от средата на годината ще бъдат повишени с 8,6 на сто. Гуцанов допълни, че би искал с бюджета за 2026 г. да бъдат увеличени придобивките за младите семейства. По думите му ще е много добре да нарасне сумата за второ дете – 780 лева, която не е актуализирана три години. Според министъра би било добре майчинските за втората година да бъдат обвързани и с връщането на родителя на работа. В момента в тези случаи се получава 50 на сто от 780 лева, но ако процентът е по-висок майките ще имат стимул да се включат отново в икономиката, посочи Гуцанов.

Във Варна днес социалният министър се включи в честванията по случай 3 март. Той изрази задоволството си, че Националният празник бе запазен като такъв и подчерта, че всяка година на тази дата хиляди хора се събират на Шипка и това показва колко силна е българщината и колко признателен е нашият народ за свободата, извоювана с много кръв.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page