Connect with us

Икономика

Затваряне, национализация или продажба? Какво ще се случи с рафинерията в Бургас?

Публикувано преди

на

След 5 декември влиза в сила забраната за продажба на руски нефт и горива произведени от руски нефт. Тази забрана неминуемо ще се отрази на работата на рагинерията в Бургас, която или трябва да купува неруски петрол, за да може да изнася или ще трябва да намали значителни обемите на работа.

Преди две седмици служебното правителство и „Лукойл“ дадоха съвместна пресконференция, на която става ясно, че „Лукойл“ са поставили условие на служебния кабинет или да осигури възможност за износ или рафинерията ще бъде затворена.

Затваряне, национализация или продажба? Какво ще се случи с рафинерията в Бургас?

Ще затвори ли рафинерията?

От „Лукойл“ заплашват, че ще затворят рафинерията ако забраната за износ влезе в сила, но дали това е само заплаха или истинско намерение все още не се знае. Ако обаче правителството забрани износа и от „Лукойл“ вземат решение да не купуват неруски петрол, то може да поискат да затворят рафинерията. Ако държавата иска да избегне този сценарий, то може чрез представителя си в надзорния съвет има правомощия да наложи вето на спирането на дейността и поемане на оперативен контрол.

Поемане на оперативен контрол или национализация?

При решение за поемане на оперативен контрол над рафинерията собствеността е на „Лукойл“, но управленските решения се взимат от назначен от държавата мениджър. Този вариант вече е приложен в Германия, където държавата е поела упралението на активите на руската компания „Роснефт“. Ако обаче се следва примера на Италия, която национализира рафинерията в Сицилия, то може да се пристъпи и до национализация.

Задава ли се продажба на рафинерията?

Още преди началото на войната в Украйна и налагането на санкции срещу Русия имаше информация, че „Лукойл“ търси купувач на активите си в Източна Европа, включително и в България. Сегашноито положение усложнява работата на рафинерията в Бургас и възможността за генериране на продажби рязко е намаляла. В същото време стратегическото място на рафинерията би донесло една добра сума при евентуална продажба.

Какво ще се случи с рафинерията ще разберем съвсем скоро.

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page