Connect with us

Свят

Завръщането на Тръмп става все по-вероятно

Публикувано преди

на

Етапна победа за Доналд Тръмп: след като успя да обезвреди важен конкурент, политическото му завръщане изглежда все по-вероятно. А катастрофалният рейтинг на Джо Байдън допълнително улеснява задачата на бившия президент.

Сега, докато загубата на Лиз Чейни все още отеква, е време да свикнем с една мисъл – отмъстителният бивш президент Доналд Тръмп вероятно ще се завърне. Системните опити за смазване на най-изтъкнатия му вътрешнопартиен критик показват, че всеки в Републиканската партия, който няма подкрепата на Тръмп, ще се провали.

Чистката му е успешна: Всеки, който не се подчинява безусловно на Тръмп, вече не може да се нарече републиканец. Почти немислимо развитие на събитията: след щурма над Капитолия дори най-близкото обкръжение на Тръмп предположи, че той се е превърнал в политически труп. Не е така.

Със сигурност разкритията на разследващата комисия влязоха под кожата на мнозина, например отказът на Тръмп да спре буйстващата тълпа или пък системните му опити да манипулира изборните резултати в своя полза.

Дори след претърсването на резиденцията на Тръмп в Мар-а-Лаго републиканците отново показват, че знаят как да измъкнат главите си от примката. Всички нападки срещу Тръмп биват обяснени с мита, че корумпираните власти, на които Тръмп е обявил война, искат да го унищожат, използвайки всякакви нечестни средства. Електоратът на Тръмп така или иначе е привлечен от това: те успешно биват убедени, че всяка атака срещу Тръмп е атака и срещу тях.

Слабостта на Байдън е силата на Тръмп

Но защо широката общественост толерира това скандално и безпрецедентно в исторически план развитие? Отговорът се крие в катастрофалните резултати на Джо Байдън в социологическите проучвания: слабостта на Байдън е силата на Тръмп. „По-добре ли сте днес, отколкото бяхте преди четири години?“ – това беше простият въпрос, който зададе Роналд Рейгън през 1980 г., и който оттогава насам е най-важният критерий за изборните решения в САЩ.

Инфлация, рецесия, ценови взрив, миграция – и усещането за унижение, причинено от хаотичното изтегляне на американските войски от Афганистан: всичко това оказва влияние на американците. Днес мнозинството вероятно би отговорило с „не“ на въпроса на Рейгън. При Тръмп животът беше по-безгрижен.

В същото време за политическите опоненти на Байдън е ясно, че само единството ще доведе до изборна победа. Разединените партии, които се занимават предимно със себе си, са непривлекателни за електората. И накрая, за слабостта на Байдън допринасят и междуособиците в Демократическата партия.

Лиз Чейни е сред най-големите критици на бившия президент Тръмп в редиците на Републиканската партияЛиз Чейни е сред най-големите критици на бившия президент Тръмп в редиците на Републиканската партия

Обединени срещу Байдън: Това може да се случи само с Тръмп и благодарение на новите слоеве избиратели, които той отвори за републиканците. Ето защо онези, които се изправят срещу Тръмп, са нежелани. И ето защо Чейни трябваше да спре да е фактор.

Един импийчмънт може да предизвика и гражданска война

След политическото ѝ унищожение изглежда, че само едно нещо може да спре Тръмп: правосъдието. Но вълната от възмущение, предизвикана от обиските в дома му във Флорида, създава представа за онова, което вероятно ще се случи, ако Тръмп бъде подложен на инпийчмънт. След два неуспешни процеса за импийчмънт главният прокурор Мерик Гарланд знае докъде може да доведе процесът срещу Тръмп – в краен случай до ръба на гражданска война.

Основното препятствие е преодоляно

В името на социалния мир съдебната власт вероятно ще се въздържи, докато доказателствата не станат убедителни и ясни. Така че, докато разследването продължава, Тръмп преодолява пречка след пречка по пътя си към Белия дом. А с Чейни той премахва огромната част от тях.

Дойче Веле

Продължи с четенето

Политика

САЩ спират временно военната си помощ за Украйна

Published

on

Снимка: BBC

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е спрял временно всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския президент Володимир Зеленски, съобщиха Асошиейтед Прес, Ройтерс, „Фокс Нюз“, „Блумбърг“ и редица други големи американски и световни медии, като се позоваха на представител на Белия дом, предаде БТА.

„Президентът ясно заяви, че е съсредоточен върху мира. Необходимо е партньорите ни също да бъдат ангажирани с тази цел. Спираме и преразглеждаме помощта си, за да сме сигурни, че тя допринася за намирането на решение“, заяви източникът, цитиран от Ройтерс. Същото изявление е цитирано от всички други медии, съобщили новината, в това число украинската агенция Укринформ, която се позовава на „Блумбърг“.

Кабинетът на Зеленски не отговори веднага на молбата на Ройтерс за коментар, отправена в извънработно време.

Телевизия „Фокс Нюз“ цитира друг американски представител, който подчерта, че става дума за пауза, а не за спиране на помощта за постоянно.

Този ход бе направен, след като Тръмп промени политиката на САЩ по отношение на Украйна и Русия при встъпването си в длъжност през януари, възприемайки по-примирителна позиция спрямо Москва – и след взривоопасната конфронтация със Зеленски в Белия дом в петък, в която Тръмп го разкритикува, че не е достатъчно благодарен за подкрепата на Вашингтон във войната с Русия, посочва Ройтерс.

Вчера Тръмп отново заяви, че Зеленски трябва да е по-благодарен за американската подкрепа, след като по-рано реагира гневно на материал на Асошиейтед Прес, в който Зеленски е цитиран да казва, че краят на войната е „много, много далеч“.

„Това е най-лошото изявление, което можеше да бъде направено от Зеленски, и Америка няма да го търпи още дълго!“, написа Тръмп в социалната мрежа „Трут Соушъл“

Продължи с четенето

Свят

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова милиардера Илон Мъск да бъде „по-агресивен“ в съкращенията на служители

Published

on

Снимка: CNN

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова милиардера Илон Мъск да бъде „по-агресивен“ в усилията си за свиване на правителството въпреки масовите уволнения и дълбоките съкращения на разходите за отбрана, съобщи Ройтерс, предаде БТА.

„Илон върши чудесна работа, но бих искал да да бъде по-агресивен. Не забравяйте, че имаме страна, която трябва да спасим, но и трябва да я направим по-велика от всякога. Да направим Америка отново велика!“, написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа „Трут Соушъл“ (Truth Social).

Министерството на правителствената ефективност, което Мъск оглави, иска да закрие хиляди служби и да уволни десетки хиляди държавни служители – от учени до портиери, като се фокусира най-вече върху тези, които са на изпитателен срок.

Продължи с четенето

България

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Published

on

Снимка: БГНЕС

Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че страната му не може да стане част от Европейския съюз /ЕС/, защото отново е под натиск да промени конституцията си, предаде БГНЕС.

Мицкоски коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността:

„Може би някои европейски лидери ще ми се разсърдят, но за мен това беше историческо събитие. Това беше вдъхновяваща реч“, каза той на Конференцията за консервативно политическо действие във Вашингтон.

Относно обвиненията, че речта на Ванс е намеса във вътрешните работи на суверенните европейски държави, Мицкоски подчерта, че от самото начало на своята независимост от бивша Югославия Скопие е имало две стратегически цели: „Първо, да станем пълноправен член на НАТО, а второто е да станем пълноправен член на Европейския съюз.“

„Станахме член на НАТО, но преди това сменихме знамето си, сменихме си валутата, сменихме конституцията си, сменихме си името, защото един наш съсед стана член на НАТО преди нас и злоупотреби с ветото, за да изпълни двустранни искания. Ако това не е намеса във вътрешните работи, тогава какво е?… Ние не можем да станем членове на ЕС, защото отново сме под натиск да променим конституцията си“, каза още Мицкоски и допълни, че „двойните стандарти“ продължават и днес.

Министър-председателят на Северна Македония не пропусна да обяви подкрепата си за Доналд Тръмп.
„Македонците са традиционалисти, обичат семействата си. Може да сме малко, но македонската общност в САЩ е много важна част от американското общество. Знам, че те подкрепиха президента Тръмп по време на изборите, те са консерватори и знам, че ще продължат да подкрепят президента Тръмп. Ние също бяхме избрани като ново правителство с преобладаващо мнозинство преди осем месеца. Имаме голяма диаспора по света, почти равна по численост на живеещите в родината“, заяви той, описвайки македонското общество като мултиетническо с две трети македонци и една трета албанци, власи, сърби, турци и други.

Определяйки Северна Македония за „сърцето на Балканите“ и „югоизточната врата към Европа“, Мицкоски подчерта, че като такава тя е била важна точка по пътя на мигрантите към Европа.

„Бяхме на фронта и се борихме срещу нелегалната миграция, защитавайки Европа от нелегални мигранти“, каза Мицкоски и припомни, че именно това е основният фокус на администрацията на американския президент Доналд Тръмп днес. Македонският премиер се похвали също, че страната му отделя над 2% от БВП за отбрана.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page