Connect with us

Икономика

ЕС обмисля таван на цените за руския петрол от 60 долара за барел

Публикувано преди

на

Европейската комисия поиска от 27-те държави членки на ЕС да одобрят таван на цената на руския петрол от 60 долара за барел, съобщава Wall Street Journal, позовавайки се на източници, запознати с въпроса.

Изданието посочва, че дискусиите по предложението са започнали този следобед. Въпреки различните препоръки Комисията смята, че на това ниво може да бъде постигнато споразумение. Страните членки трябва да одобрят нивото на ценовия таван. Ако това не бъде постигнато, преговорите могат да продължат по-късно.

В Европейският съюз обаче има проблеми с постигането на съгласие относно правилното ниво на тавана на цените за руския петрол. Вчера РИА Новости съобщи, че блокът вероятно ще постави горната граница на 62 долара за барел. ЕС води преговори по въпроса от дни, без обаче да успее да постигне споразумение.

Полша настоява за ценови таван от 20 долара за барел с подкрепата на Украйна, докато други страни членки искат по-висока горна граница.

„Европейската комисия първоначално предложи 65-70 долара за барел като таван на цената на руския петрол. След неотдавнашни преговори последната оферта беше 62 долара“, поясни вчера източникът на руската медия.

Той заяви и че „има силен натиск върху ЕК за постигане на споразумение до 5 декември“.

Миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски призова лидерите на ЕС да се спрат на най-ниското предложение за ценови таван от 30 долара за барел.

По негови думи горна граница от 60 или 70 долара звучи по-скоро като отстъпка за Русия.

През септември Г-7 одобри план за въвеждане на таван на разходите за руски петрол, надявайки се да ограничи приходите на руския бюджет от продажбата на енергийни ресурси. Според плана от 5 декември компаниите от ЕС и Обединеното кралство ще могат да предоставят морски транспорт, застрахователни, финансови и брокерски услуги, свързани с руски петрол по целия свят, само ако той бъде закупен на цена под определено ниво.

Подобни ограничения за петролни продукти ще влязат в сила от 5 февруари 2023 г.

Русия обаче предупреди, че няма да търгува със страни, участващи в тавана на цените.

news.bg

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page