Connect with us

Позиция

Два свята, от които вие трябва да изберете единия на 2 октомври *

Публикувано преди

на

Постът на съсобственика на Агрополихим Филип Ромбаут е фундаментално и изключително ценно свидителство на времето, защото обяснява скрит за публиката механизъм на дотиране на цените на природния газ за българската индустрия, за което плащат потребителите и данъкоплатците. Нищо, че цената на природния газ за битовите потребители се регулира, те плащат, тъй първо не вземаме цялото количество евтин азерски газ, и второ той, поне частично, не отива за да задоволи през микса индустриалците. Всичко минава през цената на евтиния азерски газ и тегления от ПГХ Чирен. А по-скъпия руски газ не отива екслузивно за индустриалните потребители.. Нали за това ратуват.
Откровенията на Филип обясняват и защото работодателските организации, които са зад Неохим, толкова страстно призовават правителството да купи повече руски газ, но най-вече защо постоянно жалят за субсидии за цената на природния газ.
Основната игра минаваше през програмата за освобождаване на природен газ от Булгаргаз при Николяй Павлов като шеф, който продаваше природен газ през борсата, по предварителна договореност, на индустрията на цена малко над регулираната, От това се възползваха както наши търговци, които мигар правеха големи маржове и го изнасяха за Румъния, или индустриални потребители, които превръщаха тази ниски цени в печалби.
Както е примера с Неохим, който при уж скъп газ реализира рекордна печалба от 70 милиона лева, докато Бойко не отиде и не си поиска политическите вересии и направи предизборно щоу, като изтъкна че заводът ще фалира?! При рекордна печалба. Истината е, че след като Газпром рязко и без предизевствие ни спря природния газ, бяхме принудени да купуваме по-скъпо по спот цени от борса, от региона, откъдето можем.
„Атлантикът“ Бойко отново работи за Газпром, компанията заради която финансира с наши пари и построи Турски поток, от който сега не вземаме нито кубически метър. Той просто озвучава искането на неговите работодателски организации държавата да възобнови договора с Газпром и тъй като това е невъзможно /защото самите Газпром няма да го направят/, най-вече да отвори кесията си и отново да субсидира индустрията.
Тук има една червена линия – тъй като е форс мажор, ако тази субсидия, накрая се превръща в рекордни печалби, значи данъците ни хранят олигархията. Помощта на държавата за индустрията трябва да бъде в минимални размери, за да подкрепя задържането на заетостта, но не непременно да покрива ценови ексцесии на пазара или неудачи в мениджмънта.
Ако цената на природния газ е прекомерно висока и себестойността на продукцията е също толкова висока, че не може да се намери купувач, то е по-добре да спреш производството. И тук няма трагедия.
Иначе излиза, че Агрополихим са леваци, след като с инвестирали в управление на риска с цените на природен газ, като са преминали изцяло на амоняк, докато другите разчитат на субсидии от бюджета. Едните управляват пазарно, другите през държавата. За едните е важно да бъдат добри управленци, за другите да познават Бойко. Цялата история на българския преход в един пост.
Два свята, от които вие трябва да изберете единия на 2 октомври.
* Заглавието е на varnalive.bg

Продължи с четенето

Позиция

Горивата продължават да поскъпват! Ще стигнат ли 3 лева?

Published

on

След дълъг период на относителна стабилност пред последния месец цените на горивата тръгнаха стремително нагоре. Дизелът и бензина поскъпнаха с около 15 ст, а газта с повече от 20 ст. Тъй като темата с цените на горивата е особено чувствителна както за хората, така и за бизнеса, то AutoZona.bg  потърси отговори по темата от експерта инж. Пламен Дочев .

Каква е причината цените на горивата отново да тръгнат нагоре?

– Пред последните седмици натиска на държавата над Лукойл сериозно се засили. Първо бе прекратена концесията на пристанище Росенец, а преди седмица бе обявен конкурс за нов представител на държавата в Надзорния съвет на Лукойл. Поскъпването на горивата съвпадна с тези действия на държавата и съвсем очаквано много хора правят връзка между тях. На практика обаче тези събития нямат никакво касателство с цените на горивата. Традиционно през лятото потреблението на горива се увеличава значително, тъй като това е сезона на почивките и на активната земеделска работа. Всяка година се наблюдава сезонно поскъпване по бензиностанциите, но то рядко е преминавало 10 ст на литър. Явно в случая сезонното поскъпване не е единствената причина за рязкото повишение на цените. Основната причина не е изненадваща – цената на петрола. Само за месец цената на петрол сорт Брент се повиши от 70 на 85$ за барел. Причините за това рязко поскъпване на петрола са няколко. В опит да не допуснат ниски цени страните от ОПЕК и Русия съкратиха добивите си в около 1 млн. барела дневно, като така създадоха недостиг на пазара. Това съвпадна с изненадващо по-бързото възстановяване на икономиката на Китай и в резултат на всичко това цените тръгнаха нагоре. Какво е положението в България? Бургаската рафинерия все още работи с по-евтиния руски петрол, но както призна и държавата преди дни това по никакъв начин не се е отразило на горивата. какви са причините за това ще разгледаме в друга статия.

Колко може да стигне цената на петрола?

– Тенденцията на ръст на горивата може да изглежда стабилна, но пазара не е толкова предвидлив. Не е ясно до каква степен задаващата се рецесия в Европа ще засегне потреблението на гориваи дали някой страни производителки на петрол няма да се изкушат да увеличат добива на петрол заради по-високите цени. Поведението на Русия също е крайно непредвидимо и какви действия ще предприеме заради намалените приходи от ембаргото. Засега се запазва синхрона между Москва и ОПЕК за ограничени добиви, но в средносрочен план Русия може да увеличи износа за Индия и Китай. Всичко това  прави ситуацията трудно предвидима, но е малка вероятността да видим цени от 100$ за барел.

Какви цени да очакваме по бензиностанциите?

– През последния месец цените на едро скочиха с около 250 лв за 1000л. като бензиностанциите вдигат цените по-бавно и в момента в опит да запазят клиентите си работят на по-малки маржове. Повишението обаче в рамките на още 10 – 15 ст на литър е неизбежно. При най-песимистичния вариант до седмици бихме били свидетели на цени от 2,80  – 2,85 лв на литър.  Цени от 3 лева са малко вероятни, но правя тази прогноза с условието, че факторите определящи цените са много и повечето от тях са трудно предсказуеми.

AutoZona.bg

 

Продължи с четенето

Позиция

Явор Божанков: Борисов е като луд с картечница

Published

on

През последния месец бях на специализация в САЩ. Тя беше планирана отдавна, но поради пандемията беше отложена с повече от година. Казах си мнението и гласувах против хартиената бюлетина преди да замина. Решението да бъда оттеглен от правната комисия беше съгласувано с колегите. Върху моята свобода не е упражняван контрол. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ депутатът от БСП Явор Божанков.

Смятам, че който е правил промени в Изборния кодекс, накрая никога не е спечелил. Партиите имат по-сериозни проблеми – политическата система е делегитимирана, няма да върнем доверието с връщането на хартиената бюлетина. Правейки радикална промяна в Изборния кодекс, създаваме недоверие, че следващите избори ще са легитимни. Това внася още по-голямо недоверие в обществото. А и едно гласуване с ГЕРБ и ДПС връща БСП в онзи етикет на статуквото, което в последните 5 г. успяхме да променим с много усилия, заяви Божанков.

Той коментира и вариантите за съставяне на редовно правителство.

Каквито и да са имената в изпълнителната власт, зад тях стои политическа подкрепа. В ситуацията, в която изпадаме за четвърти път за година, изпадаме, защото всички политически субекти се държат сякаш представляват целия народ, а те не го представляват – дори ГЕРБ, които са първа политическа сила. Борисов е като луд с картечница – във всички студия от сутрин до вечер. Не си дава сметка, че дразни хората, посочи социалистът.

Изходът не е нито в президентска република, нито в служебно правителство – изходът е в намиране на съгласие в Народното събрание. В момента проблемът е, че нямаме национални цели, които да ни обединят. Трябва да формулираме поне базовия път, по който трябва да вървим. Докато не формулираме тези цели, няма как и да има съгласие. Нови избори няма да дадат друга картина. Нещо повече, оставят страната в безконтролната власт на служебното правителство. Тя ми прилича на ранния Борисов – безконтролна и безотчетна власт. Служебният кабинет акумулира власт, която никой не е предполагал, че ще има, подчерта Божанков.

Той каза, че заради критиките му към служебния кабинет, в момента всичките му роднини са подложени на проверки по всички линии.

novini.bg

Продължи с четенето

Позиция

А беше време…

Published

on

А беше време…
Когато депутатите от ГЕРБ искаха импийчмънт на Радев. Когато телевизиите излъчваха всеки ден изказвания на Борисов против Радев. Когато Гешев раздаваше на медиите записи от телефонни разговори на Радев и телевизиите на драго сърце ги излъчваха, без да има нещо скандално в тях. Когато в новините на Венелин Петков в бТВ пускаха челен репортаж, снимки с дрон, в коя затворена улица влязла колата на НСО с президентшата…
Сега за тях Радев е добър и справедлив. Телевизиите го обичат, гербаджиите са благодарни, Борисов благо мълчи, Гешев също. Времената се менят, вече са в един отбор.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page