Connect with us

България

Гражданското общество остана малцинство не само в Парламента, но и извън него

Публикувано преди

на

Съдейки по поведението на депутатите, по-вероятно е двете сили в Парламента вече да се готвят за избори. В комуникацията им не се забелязва какъвто и да е опит за диалогичност. Всички възможности за каквото и да било общо правителство на ГЕРБ-СПС с която и да е от останалите партии, с изключение на неприемливите Възраждане, вече са немислими. Това коментира в студиото на Алтернативата политическият анализатор Весислава Танчева.
Не е въпросът само какво се вкарва за гласуване в зала, защото то касае на практика единствено предстоящите избори. Най-важно от всичко за тях се оказа връщането на хартиената бюлетина, изпирането имиджа пред евроатлантическите партньори посредством формалното предоставяне военна помощ на Украйна и гласуването на още осем самолета F16, макар да не му е сега времето. Единственото, важно за партиите, е да си отъпчат пътеките във важните посоки, тъй че да прибутат именно тези три проекта.
Ситуацията предвещава трудни дни занапред, защото на практика се блокира напълно всякаква форма на гражданска активност, такава каквато сме свикнали да я виждаме от 2020-а насам, защото обезсилва аргументацията на част от гражданското общество. Така на практика остават само колцината граждански формации и партии, защитаващи общия граждански интерес, които се противопоставят на т.нар. обща мафиотска структура от 20-та година ГЕРБ-ДПС-Гешев без да включваме Радев към него, защото тогава той противостоеше на тази конструкция, но пък понастоящем се вписа идеално в пейзажа на конформизма, създаването на фалшив имидж около част от структурите в тази групичка и гражданското общество, пожелало борба с корупцията и ефективна съдебна и политическа реформа. Така ние останахме малцинство не просто в Парламента, но и звън него.

В момента всъщност се гласува не помощ за Украйна, а просто една декларация, която оттук нататък зависи от изпълнението на Служебното правителство. А ако не се формира кабинет, всичко това ще се изпълнява от следващото редовно правителство – отново на Радев, който изведнъж вчера направи невъзможен лупинг, изненадвайки дори самия себе си, и изведнъж, макар и за кратко, се оказа поддръжник на въпросната помощ. Всичко това води само до краткотраен имиджов ефект – лицемерни и лишени от стойност прояви.
Да не забравяме, че до Радев стигаха всички сигнали, в т.ч. на „Боец“ и „Правосъдие за всеки“, които бяха свързани със строежа на Турски поток, вкл. смъртта на строителите в хода на строителните дейности, които, оказа се, дори не бяха граждани на ЕС. Разрешителните за строеж, екологичните оценки и самият строеж на Турски поток са обрасли с нарушения, граничещи с престъпления, от които нито едно не беше разследвано.
Ако прочетете внимателно вчерашното решение, ще установите че това, което Парламентът изисква от сл. правителство е да направи инвентаризация на възможното, след което да излезе с един протокол. И едва ли поради ограниченото време ще стигнат до последната 15-а точка, касаеща задължението на МС да оказва съдействие на Украйна по делото в Международния съд пред ООН срещу Русия, както и да разследва престъпленията на Руската армия там, което никога няма да направят, оправдавайки се с липсата на капацитет. Както се разбра, България е безвъзвратно закъсняла да окаже съответната помощ по делото.
Контролираният вот у нас е 5-10%. Те вярват, че могат да управляват разделено общество по време на криза и твърдят, че нямат избор, а може би са и прави. Кризите както винаги са и възможности за разпределение. В политиката не винаги си представяме колко е лесно или трудно да се появят т.нар. събития „черен лебед“, т.е. онова, което не могат да предвидят. Например гражданската активност е стихийно явление, но на моменти, изненадващо за естаблишмънта, образува цели вълни или „черни лебеди“ – събития, които те са неспособни да управляват или прогнозират, а когато ги установят, вече е късно да ги спрат. Така ако в този Парламент не им липсваше разликата от 5%, която при хартиен вот без съмнение щеше да е налице, сега щяхме да имаме стабилно мнозинство и правителство.
Единственият очевиден контролиран вот беше на БВ. Наричам подобни формации поливалентни. Янев има противоречиви мнение и поведение – налага му се да се прави едновременно на евроатлантик, съгласувайки действията си с недотам евроантлантически настроения си електорат.
Най-страшното, което може да се случи на партиите в Парламента, е да решат, че капацитетът им е 5-8% или пък между 10-20. Желанието на избирателите е тези партии да управляват, но за да управляваш, е нужно мнозинство, което не се постига с по-малко от 41-42%, така че да получиш желаните 121 гласа, които пак няма да са достатъчни, най-малкото защото улицата изисква квалифицирано (конституционно) мнозинство. Най-лошият вариант е хората отвън да ги възприемат като съглашателска партия на статуквото, т.е. да загубят дори доверието, което имат в момента. Обръщането на ситуацията става с промяна на поведението, тактиката и наличие на стратегическа цел. Когато не знаеш къде искаш да отидеш, вероятността да стигнеш там, където не искаш, е много голяма.

altanalyses.org

Продължи с четенето

България

Бойко Борисов: Бъдещето е във военнопромишления комплекс

Published

on

Снимка: БГНЕС

Доста рехав протест на МЕЧ ми се видя, полицаи и журналисти бяха повече. Жалко за гражданите на София, всеки ден затварят пътя по 50-60 души, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, предаде БГНЕС.

Винаги съм зачитал волята на избирателите, никога не сме си служили с трикове или служебни победи, те едва минаха бариерата, ние имаме 26-27%. Правилното беше те да се извинят, че са допуснали юридическа грешка и да се постави на председателски съвет спокойно и нормално, каза Борисов и добави, че трябва да бъде възстановена ПГ на МЕЧ.

Според Борисов хората трябва да преценят дали са нормални изказванията на Радостин Василев, че ще запали дома на лидера на ГЕРБ и даде примера, че едва ли на някой журналист ще му бъде приятно, ако му запалят къщата само защото е взел интервю.

„Трябва да се реагира и строгостта на закона трябва да я има“, каза още Борисов.

Коментирайки евентуалния вот на недоверие, който се готвят да внесат от „Възраждане“ заради външната политика, Борисов подчерта, че в тази ситуация неговата единствена цел би била да спре България по пътя за еврозоната.

„Еврозоната дисциплинира страните. Не могат да фалират банки и застрахователни компании. В Европа на първа скорост сме. Равноправни членки на Шенген и еврозоната. Това ще направя за вас, всичко останало са препятствия, които трябва да преодолеем“, заяви Борисов. Според него опозицията в лицето на МЕЧ, „Величие“ и „Възраждане“ се борят за един и същи електорат и по тази причина инициират вота.

„Тези, които гласуват за ГЕРБ са работещите хора и средната класа. Затова на нас протестите ни изглеждат странни. В 9.00 часа, когато трябва да си на работа, ти протестираш. Работещите хора работят. Всяка партия има своя тактика, да я прилагат както намерят за добре. Изключително сме твърди за еврозоната“, подчерта лидерът на ГЕРБ.

България се справя много добре по отношение на външната политика.

„България няма ясно изразена позиция, както и всички правови държави. От месеци върви една война между ООН и Израел. Доколкото знам дори Гутериш е персона нон грата в Израел. Израел даде възможност на експертите да проверят инцидента с българския гражданин, за когото ние скърбим. В момента върви проверката на инцидента, а двете страни побързаха да дадат резултати. Нашето външно министерство не може да бъде категорично за нещо, което още не е доказано. Защото след като ООН обяви своята позиция, веднага след това Израел заяви, че проверката току-що е дошла и още няма резултати. Не мога да знам какво е истина и когато тази проверка излезе ще имаме твърда позиция“, каза Борисов.

На въпрос дали е спокоен за правителството, той отговори: „Важното е то да е спокойно. Ако е спокойно, значи е добре“.

Помолен да коментира какви са перспективите за бъдещето на правителството и колко време ще оцелее след евентуалното ни приемане в еврозоната, Борисов посочи: „Ако този кабинет не оцелее, тогава поне още три-четири години няма да се създаде кабинет. Толкова трудно се направи този кабинет, толкова трудно работим, Едновременно с това да върви правителството, ние сме много различни партии. 90% от програмите ни не съвпадат, но това е единственото възможно, което към днешна дата може да работи“, категоричен е лидерът на ГЕРБ.

Борисов заяви, че бъдещето е във военнопромишления комплекс през следващите 4-5 години. Той добави, че днес ще има разговори с представителите на германския отбранителен гигант „Райнметал“.

„Възможност за огромни инвестиции и разкриване на много работни места. Там където затваряме заводи за автомобилни части, това е рядък шанс да ги пренасочим в именно тази индустрия. Това е изключително важно, което се случва днес – президентът на най-мощната отбранителна компания в Европа да дойде у нас и да се запознае за съвместни инвестиции и работа. А ние се говорим какво е казал човек с 4-5%…“

Продължи с четенето

България

НС възстанови парламентарната група на МЕЧ

Published

on

Снимка: БНР

Народното събрание възстанови парламентарната група на политическа партия „Морал, Единство, Чест“ (МЕЧ), предаде БНР. 

Това се случи след гласуване в пленарната зала на промени в правилника за работата и дейността на НС, а вносителите от ИТН го обосноваха с „неуредени въпроси за периода за обявяване на народен председател за избран и полагането на клетва от същите“.

За решението гласуваха общо 173 народни представители, от тях 170 го подкрепиха, един беше против, а двама се въздържаха.

Припомняме, че групата на Радостин Василев в Народното събрание беше заличена преди дни поради недостатъчен брой депутати.

Продължи с четенето

България

Манол Генов: Язовирите за питейни нужди са запълнени на 63%

Published

on

Снимка: БНТ

Язовирите за питейни нужди, за които МОСВ получава справки, са запълнени на 63%, а тези, които се използват за производство на електрическа енергия – около 67%, каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в предаването „Денят започва“ по БНТ, предаде БТА.

Според него данните са „изключително оптимистични“. Не така стои въпросът с язовирите за напояване, които са пълни на 35-40%. „Предупредили сме „Напоителни системи“ за това състояние на язовирите за напояване“, обясни министър Манол Генов.

Това ни кара да бъдем по-внимателни за разрешените водни количества всеки месец, допълни той. „Стараем се да осигурим за целия сезон необходимите количества вода, но приоритети са водоснабдяването и язовирите за питейна вода, след това са за напояване, тогава са за енергийни нужди“, каза още министърът на околната среда и водите.

По повод проблемите със Столичния завод за третиране на отпадъци (СПТО), Манол Генов обясни, че, според него, кметът на града Васил Терзиев „не вниква в същността на процесите и управлението на отпадъците в Столична община“.

Генов допълни, че ще има геодезическо заснемане на съществуващите клетки за депониране на боклука, които ще покажат какъв е обемът на депонирания боклук, дали за този отпадък е платена такса по чл. 64 за депониране. Министърът каза още, че има съмнения, че е било депонирано по-голямо количество отпадъци от обявеното и действителното.

Манол Генов обясни още, че трябва съвместно с общините и със законодателната власт да бъдат идентифицирани проблемите както със законите, свързани с отпадъците, така и с механизмите на контрол на местно ниво. Трябва да има по-тежки санкции, кметовете да имат по-широки пълномощия да налагат наказания при нарушаване на закона за управление на отпадъците, каза още Генов.

На 19 март министърът на околната среда и водите Манол Генов отбеляза липса на отчетност в управлението на завода за отпадъци в София, след като по-рано през деня кметът Васил Терзиев коментира, че в София проблеми с отпадъците от гледна точка на завода няма.

Столичният кмет информира, че е свикана извънредна комисия в Общинския съвет във връзка с изказването на министър Манол Генов, в което той казва, че “заводът за отпадъци в София съгласно данните има обеми, но реално такива ги няма физически. Столична община трябва да предприеме мерки, за да не се стигне до ситуацията от миналите години”. Не знам кой е подвел министъра, но в София проблеми с отпадъците от гледна точка на завода няма, заяви в сряда Васил Терзиев.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page