Доставките на течен реагент за пречистване на изгорелите газове на дизелови автомобили „АдБлу“ (AdBlue) в Германия бяха поставени под въпрос днес, след като един от най-големите производители обяви, че е изчерпал запасите си, след като е спрял производството заради високите цени на природния газ, предаде Ройтерс.
Най-големият германски производител на амоняк и урея „Ес Ка Ве Щикщофверке Пищериц“ (SKW Stickstoffwerke Piesteritz), за когото природният газ е основна суровина, спря производство за 2 до 3 седмици, за да избегне допълнителни загуби и е напът да изчерпи запасите си от „АдБлу“, каза говорител пред Ройтерс.
„Пресъхваме. Изпразваме запасите си, тъй като вече не произвеждаме“, заяви той.
„АдБлу“е необходим за съвременните дизелови двигатели на камиони и автобуси, за да покрият изискванията за азотни оксиди в отработените газове. Германия е особено зависима от „ЕАдБлу“ поради големия дял на дизеловите леки автомобили по пътищата й.
Енергийната криза, с която се сблъсква Европа, се изостри, след като руският „Газпром“ спря за неопределено време доставките на газ по тръбопровода „Северен поток-1“ за Германия миналата седмица.
„Все още не сме свидетели на реален недостиг, но сме подготвени за това и ще вземем мерки, ако е необходимо, за да имаме на разположение това важно вещество“, заяви говорител на икономическото министерство на редовна пресконференция в Берлин. Той добави, че правителството ще следи пазара.
Вносът от чужбина може да е опция и производителите могат да се подготвят, за да отговарят на изискванията за извънредно държавно финансиране, уточни говорителят.
На пазара за течния агрегат „Ес Ка Ве Щикщофверке Пищериц“ се конкурира с компании като БАСФ (BASF) и норвежката „Яра“ (Yara), които управляват огромни заводи за амоняк и сродното урея в Германия.
Тези основни химически вещества играят ключова роля и в производството на азотни торове, както и на някои инженерни пластмаси. Химическите реактори произвеждат и въглероден диоксид с висока чистота като биопродукт, който е необходим в месарската промишленост и в сектора за производство на газирани напитки.