Connect with us

Икономика

„Газпром“ спира доставките по „Турски поток“

Публикувано преди

на

Газпром“ обяви предстоящо спиране на доставките и по „Турски поток“, съобщи „Газета.ру“. Официално посочената причина е планирана годишна техническа профилактика. Съоръжението минава по дъното на Черно море, с маршрут от Краснодарския край до евройската част на Турция при гр. Анапа. Продължението на „Турски поток“ през България позволява пренос на газ от Турция към Сърбия.

„Транспортирането на газ по двете тръби на газопровода „Турски поток“ ще бъде временно преустановено от 21 до 28 юни 2022 г. поради планова превантивна поддръжка. Преустановяването на транспортирането на газ е предварително договорено от всички заинтересовани страни“, съобщават от пресцентъра на  „Газпром“.

По-рано през седмицата „Газпром“ рязко намали доставките по друг, стратегически за газоснабдяването на Европа газопровод – „Северен поток“. Той е връзка за директна доставка в Германия, която разпределя получените количества и към други европейски държави. Отново технически проблеми бяха обявените от „Газпром“ причини за рязкото съкращаване на доставките. Руският енергиен гигант реши да преустанови използването на газови турбини на Siemens, поради „проблеми с ремонта им“.

Франция е една от страните под заплаха да се озове в ситуация без доставки на синьо гориво заради намалените обеми по „Северен поток“.

Вчера газовият операторът GRTgaz съобщи, че страната не получава руски газ от 15 юни поради „прекратяването на физическия поток между Франция и Германия“.

В същото време GRTgaz увери, че резервите във френските газови хранилища са пълни на 56%. Преди няколко дни британският вестник The Daily Express написа, че Франция е увеличила покупките на руски газ, въпреки споразумението между страните от Европейския съюз за намаляване на вноса на горива и в бъдеще напълно да се откаже от него.

За криза с доставките се готви и Италия. Италианската информационна агенция ANSA съобщи, че властите обмислят възможността за въвеждане на извънредно положение заради проблеми с доставките на руски газ.

Възможно е още през следващата седмица италианското министерство на екологичната модернизация и трансформация да повиши сегашното ниво на предупреждение до ниво „опасност“ в областта на енергийните доставки, ако доставката на руски газ от Руската федерация продължава да намалява, допълва агенцията.

От италианското еко министерство обясни, че нивото на „опасност“ не предполага никакви извънпазарни мерки и предвижда гаранции за доставки от оператори.

Според вестник La Repubblica италианското правителство вече работи за намаляване на потреблението на газ. В случай на недостиг на енергийни ресурси ще бъдат въведени ограничения за температурата и продължителността на отоплението в студено време, както и за охлаждането на жилищни и обществени институции в горещините, ограничаване на осветлението на градовете,  и на пътищата.

В същото време Италия преговаря за увеличаване на покупките с доставчици от Алжир, Либия и Азербайджан. Властите обмислят и увеличаване на вътрешното производство, но са напълно наясно, че това ще изисква големи инвестиции, както и преразглеждане на разпоредбите за сондажи, които страната се опита да забрани преди няколко години.

От намаляването на доставките е засегната и Австрия. По информация на Bloomberg, внезапната газова криза е принудила Европа да започне да ползва запасите, натрупани до момента в газохранилищата за зимата.

manager.bg

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page