България е изправена пред газова криза и последствията от нея ще се усетят както от бизнеса, така и от всички потребители. Възниква въпроса дали тази криза е наследство от кабинета „Петков“ или бе създадена от служебното правителство? Можеше ли тази криза да бъде избегната и кой е виновен, че страната ни е в това положение? Нека да се ориентираме по фактите досега.
Предисторията
През месец април подаването на газ от „Газпром“ бе преустановено за България и Полша, а след това и за други страни от ЕС, след отказа им да плащат в рубли за доставките. Това създаде проблем за България, защото над 80% от доставките на газ са именно от „Газпром“.
Наследството от 12 години управление на ГЕРБ
Редно е да се спомене, че „Газпром“ вече веднъж те са спирали подаването на газ през 2009 година и тогава също създадоха такава криза. Тогава на власт току що беше дошъл Борисов и след спирането на газа от Русия той заяви, че ще работи за диверсификация на доставките на газ. Факт е, че 13 години по-късно страната ни все още не е успяла да намери алтернативни доставчици, за да бъде гарантирана газовата ни сигурност. Какво е направила България за 12 години, за да бъде независима от „Газпром“ – дала е 3 милиарда лева за изграждане на газопровод на ….. „Газпром“!?!
Газовата криза при кабинета „Петков“
Фактите: При встъпване на власт на кабинета Петков страната ни все още е тотално зависима от доставките на руски газ. Доставките на азерски газ след анекс подписан по времето на ГЕРБ са обвързани само с новата връзка с Гърция която се бави 12 години.
Спирането на доставката на газ от Русия изправи правителството на Петков пред предизвикателството да намери в кратък срок алтернативни доставки. За целта бяха проведени търгове и страната ни получи доставки на газ от търговски компании. След проведени преговори бяха осигурени 7 танкера с втечнен газ от една от най-големите газови компании „Шениър“. За първите два танкера дори бяха осигурени слотове за разтоварване в Гърция. Бяха договорени и повече количества газ от Азърбейджан. Редно е да се спомене, че за осигуряването на тези алтернативни доставки правителството на Петков разполагаше не с 13 години, а с по-малко от месец и то в период на световна газова криза. Да, със сигурност може да се намерят във времето и по-добри условия за доставка, но поне страната ни е подсигурена да не остане без газ. За спокойствието на доставките допринася и предстоящото завършване на газовата връзка с Гърция, която бе бавена от Борисов повече от 12 години. След като бе гласуван вот на недоверие, кабинета Петков реши да не обвързва страната с вече подписан договор и остави окончателното решение на служебното правителство, което ако не намери по-изгодна оферта да потвърди договорените количества.
Газовата криза при служебния кабинет
Фактите: Служеният кабинет наследява осигурени количества газ на малко под пазарните цени за Европа, като има възможност тези доставки да се откажат ако намерят по-добра алтернатива. Т.е. има евентуален проблем с цената, но поне количества са осигурени.
Още с на първия ден от управлението на служебния кабинет се заговори за хаос и разруха в енергийния сектор преди още да са се запознали с фактическото състояние на нещата. Липсата на конкретни факти и спекулирането с гръмки фрази при описването на ситуацията в страната говореше за силна предубеденост, което за съжаление се потвърди във времето. Накратко какво направи служения кабинет за доставките на газ? Създаде кризисен щаб, който цели 20 дни събиреше факти и анализираше ситуацията. След това направиха търгове за доставка на газ, но в крайна сметка признаха, че цените договорени с „Шениър“ са най-добри. В същото време повече от месец не предприеха никаква действия за осигуряване на слотове за разтоварване, които дори и да бяха намерили друг доставчик пак щяха да са им необходими. Търсенето на слот в последния ден бе просто имитиране на активност в ясното съзнание, че за един ден нищо не може да се направи. Така на практика бе саботирана доставката на газ от доставчик различен от „Газпром“.
Фактите: След повече от месец служебния кабинет не само не е осигурил газ на по-добра цена, а страната ни няма да има дори и осигурените количества.
Всеки сам може да стигне до извода чие наследство е газовата криза в България.