Connect with us

Варна

Военноморското училище във Варна организира днес Ден на отворените врати

Публикувано преди

на

Висшето военноморското училище (ВВМУ) „Н.Й.Вапцаров“ във Варна организира днес ден на отворените врати, съобщиха от пресцентъра на учебното заведение.

Посещенията ще се проведат в две сесии – от 10:00 и от 13:30 часа. Всички желаещи ще имат възможността да получат много полезна информация, както и да се запознаят със специалностите и учебната материално-техническа база, с които ВВМУ „Н.Й.Вапцаров“ разполага.

Сред предвидените за разглеждане места по време на Деня на отворените врати са катедра „Корабни силови уреди“, Симулатора за машинни операции (Engine room) и бункероване на втечнен природен газ (LNG), Центъра за управление и мониторинг на бреговата зона, катедра „Навигация“, Център за кибероперации, Център за компетентност КВАЗАР (Квантова комуникация, интелигентни системи за сигурност и управление на риска) и други.

От учебното заведение припомнят, че Военноморското училище е лидер във военноморското и морското образование и наука в национален, европейски и световен мащаб. То е класирано на второ място в света в класацията на Международната асоциация на морските университети (IAMU), а дипломите и квалификации от ВВМУ се признават в огромен брой страни по света, включително такива традиционно морски държави като Австралия, САЩ и Япония.

ВВМУ разполага с модерна учебно-техническа база, включваща редица тренажори и симулатори от най-ново поколение, Център за кибероперации, Център за компетентност КВАЗАР, Център за обучение с корабни спасителни средства, Полигон за обучение по борба с корабни пожари и други.

Висококвалифицираните преподаватели осигуряват подготовката на бъдещите морски капитани, корабни, електро- и радио- инженери, IT-специалисти, киберспексперти, експерти по мехатронни системи, по логистика, по управление и експлоатация на гражданския флот, на морските и на речни пристанища, мениджъри на пасажерския транспорт.

БТА

Продължи с четенето

Варна

Близо 3 милиона лева заем за „Градски транспорт“-Варна

Published

on

Общинският съвет във Варна одобри предоставянето на заем от 2,7 милиона лева на „Градски транспорт“.  От началото на годината общинското дружество не е получавало средства от държавния бюджет. За да се предотврати натрупването на просрочени задължения и свързаните с тях лихви, Община Варна ще предостави временна финансова помощ. Средства ще бъдат възстановени на местната хазна, когато „Градски транспорт“ получи държавните субсидии и компенсации, предвидени за 2025 година. Най-належащи са плащанията за заплати и осигурителни вноски на служителите.

Това е поредната стъпка за финансово подпомагане на „Градски транспорт“ от страна на общината. През март Общинският съвет проведе извънредно заседание, на което беше одобрено финансиране в размер на 3 млн. лева. И тогава причината беше нуждата от осигуряване на средства за трудови възнаграждения и предотвратяване на просрочия.

Съветниците дадоха съгласието си да се увеличи капиталът на ДКЦ IV Варна със средства от бюджета на Община Варна за 2025 г. в размер на 780 хил. лева. Решението се взима заради реализацията на проекта „Енергийно обновяване на сградата на ДКЦ IV – Варна“. Това е единственото лечебно заведение в града, одобрено по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ по Националния план за възстановяване и устойчивост.

В дневния ред фигурираше и предложение за сключване на договор за сътрудничество с Фондация „Четири лапи“ за кастриране на безстопанствени котки във Варна, но след дебати съветниците решиха точката да бъде отложена.

Продължи с четенето

Варна

Община Варна ще кастрира хиляда животни през годината

Published

on

Снимка: БНР

Над един милион и 300 хиляди лева са предвидени за издръжка на приюта за кучета в Каменар, в сравнение с миналата година увеличението е с около половин милион лева. Това съобщи на днешното заседание на Общинския съвет на Варна заместник-кметът Христо Рафаилов, предаде БНР. Увеличението на средствата са във връзка с предстоящата кастрация на животните:

„През последните три години от мандата на предходната администрация са били кастрирани между 60 и 100 животни на година. През миналата година ние сме кастрирали 360 животни, а за тази година сме предвидили 1 000 животни. Ако успеем да реализираме това, ще покрием цялата преброена популация на територията на община Варна. В момента сме в процедура на обществена поръчка за външна клиника, която е задължителна по закон, за да съществува приютът. Взехме приюта от предходната администрация без такъв сключен договор, в момента го правим.“

В дневния ред на днешното заседание фигурираше предложение за сключване на договор за сътрудничество с Фондация „Четири лапи“ за кастриране на безстопанствени котки във Варна, но след дебати съветниците решиха точката да бъде отложена.

Продължи с четенето

Варна

Общински съвет почете с едноминутно мълчание паметта на жертвите на арменския геноцид

Published

on

Снимка: БНР

С едноминутно мълчание в памет на жертвите на арменския геноцид започна заседанието на Общинския съвет във Варна.

От името на арменската общност в България в зала „Пленарна“ беше представена декларация, в която се припомня, че преди 110 г. е извършено зверско престъпление срещу арменците и са избити 1,5 млн. невинни хора.

„Изминаха 110 години от времето, когато срещу арменското мирно население в Османската империя беше извършено нечувано престъпление. 110 години, без да бъде поета вината за това. 110 години светът не забрави, но и ние, потомците на избитите арменци, помним стореното над нашите деди. Таим мъката от това и винаги ще помним и ще изискваме“, изтъкват от СНЦ „Асоциация Арменска общност – България“.

Те настояват Турция да признае геноцида над арменците. „Защото, ако извършените в миналото престъпления бъдат забравени, те неминуемо ще намерят своето отражение в настоящето и бъдещето“, изтъкват от арменската общност.

По повод годишнината от Арменския геноцид с декларация излезе и групата на „Възраждане“ в Общинския съвет.

„ 24 април 1915 г. е мрачна дата за нашите братя арменци и за християнството като цяло. Това е начало на заличаването на християнството в Османската империя преди повече от 100 години. Геноцидът започва през 1915 г. с арестите на 235 арменски интелектуалци в Цариград и за една година достига до 1,5 млн. избити и депортирани арменци. Една част от тях са приети като бежанци в България“, пише в документа.

В текста на декларацията се отбелязва, че арменците са неразделна част от българското общество. Те имат своите културни организации, църкви, училища, паметници и културни мероприятия, чрез които пазят своята идентичност. Историята и съдбата на двата народа са дълбоко свързани, поради което е важно да си оказваме взаимна подкрепа, се посочва още в документа.

Към дневния ред на 23-тото заседание на ОбС-Варна бяха добавени допълнителни точки – даване на съгласие за сътрудничество на Община Варна с фондация „Четири лапи“, одобряване на разходи за функция „Образование“ до приемането на бюджета на Община Варна, създаване на работна група за ДКЦ-Аспарухово и Тубдиспансера във връзка с финансовото им оздравяване. Продължават дебатите по дневния ред на заседанието, което по традиция завършва с дискусия с гражданите.

В проекта за дневен ред на сесията са включени 14 точки.

Съветниците ще обсъдят номинациите за награда „Варна“. В областта на науката и образованието за престижното отличие са предложени общо 19 изявени личности и колективи. За ярки постижения в областта на културата номинациите са 11.

В дневния ред фигурира и предложение за отпускане на 2,7 млн. лева под формата на заем на „Градски транспорт“ за покриване на задължения и текущи плащания към НАП и доставчици. Средствата ще бъдат възстановени на местната хазна, когато общинското дружество получи субсидии и компенсации от централния бюджет за 2025 г.

Местният парламент ще гласува също нова Наредба за условията и реда за прием в общинските детски градини.

Съветниците ще решат също дали да дадат съгласието си Община Варна да кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

На заседанието предстои да бъде взето решение за преобразуване на СУ „Св. Климент Охридски“ от средно в основно училище от следващата учебна година.

Предвижда се също така прекратяване на конкурсите за възлагане управлението на „Стадион Спартак“  и на „Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна“.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page