Connect with us

България

Вековните дървета не вредят на планетата, както смята служебният кабинет

Публикувано преди

на

Служебната власт реши да оправдае и с „експертно“ мнение намерението си да отмени съществуващото ограничение за сечта във вековните гори на България. Твърдението е, че старите дървета не само не съхраняват въглероден двуокис, но дори го отделят и така нанасят щети на климата на планетата. Това смайващо откритие бе споделено от министъра на икономиката Никола Стоянов, но с изричната уговорка, че това му е разказано след среща с експерти от министерствата на земеделието и на екологията и на фирми от горския бранш. Държавата в момента се готви да отмени заповед, която забранява в 30% от площите, заети с вековни гори, да се сече.

Казаха ми, че започват да отделят въглероден двуокис

„Беше ми обяснено следното нещо. Гората има много функции. Една от тях – докато растат дърветата, поемат много от въглеродния двуокис. След като те достигнат този жизнен цикъл, при който спират да растат повече и това са тези стари гори, чийто дърводив е ограничен, те започват обратно да отдават въглероден двуокис, а не повече да поемат. Оттам нататък те не растат повече, не допринасят за прираста на гората и единственото, което се случва е накрая да паднат, когато изгният. От друга страна, ако те се добиват навреме, те са основна суровина, например за мебелния сектор, където се търсят по-големи дървета и когато се добият навреме, способстват стартирането на новите насаждения“, разказа преди дни министър Никола Стоянов в отговор на въпрос на Mediapool дали държавата опря до сечта на вековни гори, за да компенсира недостига на дърва за граждани и фирми.

Министър Никола Стоянов, снимка БГНЕС

Учени: Колкото по старо е дървото, толкова повече въглероден двуокис съхранява

Mediapool потърси отговора на щекотливия въпрос – действително ли старите дървета вредат на планета, като вместо да консервират, започват да отделят въглероден двуокис. За целта разгледахме резултати от научни изследвания, направени от международен екип от учени, а също и от университет в Германия.

„Колкото по-старо е дадено дърво, толкова повече въглероден диоксид съхранява“, твърди европейско изследване, реализирано от Университета в Хамбург. Разработката изследва тропически гори в Суринам, на североизточното атлантическо крайбрежие на Южна Америка, като са проследени три вида различни дървета, чиято възраст варира от 84 до 255 години.

Учените отбелязват, че това не са най-старите дървета на планеата, но данните са показателни. Изследователите установяват, че колкото по-старо е дадено дърво, по-добре абсорбира въглероден диоксид от атмосферата. Почти 70% от целия въглерод, съхраняван от дърветата през живота им, е поет през последната половина от техния живот.

Защо старите дървета съхраняват повече въглероден двуокис от младите?

Изследователите нямат еднозначен отговор на какво точно се дължи тази закономерност, но предполагат, че старите дървета съхраняват повече въглероден диоксид, защото те са по-високи и образуват по-високо своите корони. Заради своята височина те имат постоянен достъп до слънцето. При фотосинтеза дърветата поемат енергия от слънцето, както и въглероден двуокис от атмосферата и го превръщат във въглеродни захари, за да подхранват тъканите си.

Установено е още, че по-младите дървета са по-чувствителни към променящите се условия на валежите и слънчевата светлина, отколкото по-старите дървета. Изследването на трите вида дървета показва, че дърветата са събрали повече от 40% от въглеродния диоксид, който са абсорбирали, през последната четвърт от живота си.

Изследването установява обаче друг сериозен проблем – традиционната битка срещу сечта на горите – чрез залесяване с нови дървета – води до създаването на нови гори, които обаче поемат по-малко въглероден диоксид в сравнение с тези, създадени от природата. Изводът се базира върху изследвани гори на една и съща възраст, едните засадени от лесовъди, а другите възникнали по естествен начин. Причината  – възможно е това да се дължи на естествения подбор и явно природата създава най-добрите видове, абсорбиращи въглероден диоксид. Така се оформя изводът, че  вековните дървета в една биосфера не могат да се заменят с култивирани и да се очакват същите резултати, които природата е развила.

Учените настояват да се признае ключовата роля на вековните гори. Сн. WWF

Най-добрата опция, според авторите на изследването, е да се признае ключовата роля на старите гори по отношение на техния капацитет за съхранение на въглероден диоксид и важна част в битката срещу климатичните промени.

Старите дървета имат повече листа и поемат повече въглероден диоксид

Обширно проучване на горите по света, направено през 2014 г. също установява, че колкото по-старо е дървото, толкова по-голям е потенциалът му да съхранява въглерод и да благоприятства на борбата с климатичните промени. Учените посочват, че старите дървета имат много повече листа в сравнение с младите и именно затова поемат повече двуокис при фотосинтезата.

38 изследователи от 15 страни установява, че 97% от дърветата от изследвани над 400 вида растат по-бързо с напредване на възрастта като по този начин абсорбират повече въглероден диоксид. Изследователите посочват, че макар с остаряването си дърветата да забавят леко абсорбирането на въглероден двуокис, те имат имат повече листа, които абсорбират въглерода, обяснява Нейт Стефънсон, водещ автор в изследването. Листата са от критична важност за фотосинтезата, процесът, при който растенията се захранват с енергия и абсорбират въглероден диоксид и отдават кислород.

„Въпреки че на база отделно листо тяхната производителност може да намалява леко, старите дървета просто имат толкова много повече листа, че нетният ефект е, че те са в състояние да абсорбират повече въглерод като цяло, отколкото едно младо дърво,“ казва Стефансон, учен от Западния екологичен изследователски център на Геоложката служба на САЩ в Три Ривърс, Калифорния.

Ако диаметърът на едно младо дърво стане 10 пъти по-голям, то ще претърпи стократно увеличение на листната маса и петдесеткратно до стократно увеличение на общата площ на листата, установява проучването.

Изводите – старите дървета не само съхраняват въглерод и не му позволяват да избяга в атмосферата, но активно скриват CO2 във въздуха в своите стволове, клони и листа – представляват важен случай за запазване на старите гори в държавата.

 

mediapool.bg

Продължи с четенето

България

Манол Генов: Язовирите за питейни нужди са запълнени на 63%

Published

on

Снимка: БНТ

Язовирите за питейни нужди, за които МОСВ получава справки, са запълнени на 63%, а тези, които се използват за производство на електрическа енергия – около 67%, каза министърът на околната среда и водите Манол Генов в предаването „Денят започва“ по БНТ, предаде БТА.

Според него данните са „изключително оптимистични“. Не така стои въпросът с язовирите за напояване, които са пълни на 35-40%. „Предупредили сме „Напоителни системи“ за това състояние на язовирите за напояване“, обясни министър Манол Генов.

Това ни кара да бъдем по-внимателни за разрешените водни количества всеки месец, допълни той. „Стараем се да осигурим за целия сезон необходимите количества вода, но приоритети са водоснабдяването и язовирите за питейна вода, след това са за напояване, тогава са за енергийни нужди“, каза още министърът на околната среда и водите.

По повод проблемите със Столичния завод за третиране на отпадъци (СПТО), Манол Генов обясни, че, според него, кметът на града Васил Терзиев „не вниква в същността на процесите и управлението на отпадъците в Столична община“.

Генов допълни, че ще има геодезическо заснемане на съществуващите клетки за депониране на боклука, които ще покажат какъв е обемът на депонирания боклук, дали за този отпадък е платена такса по чл. 64 за депониране. Министърът каза още, че има съмнения, че е било депонирано по-голямо количество отпадъци от обявеното и действителното.

Манол Генов обясни още, че трябва съвместно с общините и със законодателната власт да бъдат идентифицирани проблемите както със законите, свързани с отпадъците, така и с механизмите на контрол на местно ниво. Трябва да има по-тежки санкции, кметовете да имат по-широки пълномощия да налагат наказания при нарушаване на закона за управление на отпадъците, каза още Генов.

На 19 март министърът на околната среда и водите Манол Генов отбеляза липса на отчетност в управлението на завода за отпадъци в София, след като по-рано през деня кметът Васил Терзиев коментира, че в София проблеми с отпадъците от гледна точка на завода няма.

Столичният кмет информира, че е свикана извънредна комисия в Общинския съвет във връзка с изказването на министър Манол Генов, в което той казва, че “заводът за отпадъци в София съгласно данните има обеми, но реално такива ги няма физически. Столична община трябва да предприеме мерки, за да не се стигне до ситуацията от миналите години”. Не знам кой е подвел министъра, но в София проблеми с отпадъците от гледна точка на завода няма, заяви в сряда Васил Терзиев.

Продължи с четенето

България

Борислав Гуцанов: Няма да има намаление в броя и обема на социалните услуги

Published

on

Снимка: БНР

Няма да има намаление в броя или обема на социалните услуги в страната, каза днес във Варна министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той уточни, че ще бъде запазена включително програмата за топъл обяд, която бе с европейско финансиране, но срокът ѝ изтича. Гуцанов уточни, че министерството вече води разговори с Националното сдружение на общините за оптимизиране на работата по оказване на социалните услуги. Той изрази увереност, че ще се стигне до подобряване на резултатите и парите не само ще стигнат, но ще има и за развитието на нови програми, предаде БТА.

За бюджета за тази година министърът коментира, че е сериозен успех това, че не се посяга на социалните придобивки на българите. Той подчерта, че няма да има вдигане на данъците, както и че се запазва швейцарското правило за пенсиите, които от средата на годината ще бъдат повишени с 8,6 на сто. Гуцанов допълни, че би искал с бюджета за 2026 г. да бъдат увеличени придобивките за младите семейства. По думите му ще е много добре да нарасне сумата за второ дете – 780 лева, която не е актуализирана три години. Според министъра би било добре майчинските за втората година да бъдат обвързани и с връщането на родителя на работа. В момента в тези случаи се получава 50 на сто от 780 лева, но ако процентът е по-висок майките ще имат стимул да се включат отново в икономиката, посочи Гуцанов.

Във Варна днес социалният министър се включи в честванията по случай 3 март. Той изрази задоволството си, че Националният празник бе запазен като такъв и подчерта, че всяка година на тази дата хиляди хора се събират на Шипка и това показва колко силна е българщината и колко признателен е нашият народ за свободата, извоювана с много кръв.

Продължи с четенето

България

Ахинора представя първата българска AI поп песен – „Българка съм“ (ВИДЕО)

Published

on

Първият български AI инфлуенсър, Ахинора, отбелязва националния празник на България с иновативен музикален проект – песента „Българка съм“. Според проучване на дигиталната агенция BG Content, която стои зад проекта, това е първата AI поп песен, създадена в България.

С този творчески ход екипът зад Ахинора отново подчертава дълбоката връзка на дигиталния инфлуенсър с българската култура и наследство. Заглавието на песента не е случайно – тя е посветена на силата, красотата и духа на българската жена, като същевременно изразява национална гордост и любов към родината.

Музикален стил и послание

„Българка съм“ е създадена в динамичен поп стил, което я прави достъпна и въздействаща за широка аудитория. Макар да е бърза и ритмична, песента носи силно послание – възхвала на българската женственост и на несломимия дух на българския народ. Текстът ѝ рисува образа на горда, уверена и вдъхновяваща българка, чиято красота и сила са символи на националната идентичност.

„Очите ми светят като златен лъч,
Сърцето ми тупти – любовен жлъч.
Родена съм в земя на горд народ,
Българка съм – огън, пламък и живот.“

Чрез тези думи Ахинора предава усещането за национална принадлежност и възхищение към българската жена, която носи в себе си огъня на историята и традициите.

Впечатляващо видео с емблематични български места

Видеоклипът към „Българка съм“ съчетава съвременни AI технологии със зашеметяващи кадри от България. В него Ахинора пее на фона на някои от най-емблематичните български забележителности, сред които: Седемте рилски езера, Рилският манастир, Розовата долина, Пещерата „Божиите очи“, Паметникът на връх Шипка, Катедралата „Успение Богородично“ във Варна, Родопите и др.

Цветната и динамична визия на клипа цели да привлече вниманието на младата аудитория и да я запознае с красотата на България. Това е част от по-голямата мисия на проекта Ахинора – да популяризира страната ни пред дигиталното поколение и да предизвика интерес към българската култура и природа.

Коя е Ахинора?

Ахинора е първият български AI инфлуенсър, създаден с помощта на изкуствен интелект. Тя е виртуален персонаж, който привлича внимание със своето присъствие в социалните мрежи като Facebook и Instagram. Ахинора е проектирана да изглежда като модерен и атрактивен инфлуенсър, но всъщност е генериран с помощта на изкуствен интелект образ.

Тя се отличава с модерна визия, интелигентно подбрано съдържание и ангажираност към теми, които вълнуват младото поколение. Фокусът на Ахинора е върху здравословния начин на живот, популяризирането на книгите и културата, както и представянето на България като туристическа дестинация.

От дебюта си Ахинора събира хиляди последователи, а профилът ѝ в социалните мрежи се разраства с всеки изминал месец. Според създателите ѝ тя е иновация в дигиталния маркетинг, която ще постави основите на нова ера в инфлуенсърската индустрия в България.

Кои стоят зад проекта?

Дигиталната агенция BG Content, базирана във Варна, стои зад създаването на Ахинора и реализирането на този музикален проект. От началото на годината екипът активно развива дигиталния образ на първия български AI инфлуенсър, като налага нови стандарти в AI инфлуенсър маркетинга в страната.

Светослав Георгиев, основател на BG Content, споделя, че агенцията работи не само върху развитието на Ахинора, но и върху нови проекти, които ще утвърдят позициите на компанията като пионер в AI маркетинга в България.

Кой е Светослав Георгиев?

Зад създаването на Ахинора и песента „Българка съм“ стои Светослав Георгиев, варненски предприемач и основател на BG Content. Роден през 1993 г., той има богат опит в сферата на технологиите, маркетинга и дигиталните проекти.

Още в ученическите си години участва в международни научни състезания, организирани от НАСА и ESA, а по-късно следва „Корабни машини и механизми“ във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, където продължава да участва по проекти организирани от НАСА и ESA, както разработва авторски проект за учебен кораб.  През 2020 г. основава дигиталната агенция BG Content, която се специализира в маркетинг, копирайтинг, уеб разработки и AI проекти.

Светослав Георгиев е двигателят зад няколко иновативни дигитални проекта, включително Seaglem – първата морска социална мрежа в Европа, проект „Ахинора“ и още няколко други медийни проекта.

С „Българка съм“ Ахинора и нейният екип доказват, че изкуственият интелект може да бъде не само част от дигиталния свят, но и инструмент за културна промоция. Песента е не просто музикален проект, а символ на модерна България – страна, която уважава своето минало, но смело гледа към бъдещето.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page