Connect with us

Варна

Варненска област е четвърта в страната по размер на средната заплата през второто тримесечие на годината

Публикувано преди

на

По размер на средната месечна работна заплата – 1566 лева, през второто тримесечие на годината Варненска област е на четвърто място в страната, съобщиха от Териториалното статистическо бюро-Североизток.

Най-високо е заплащането в областите София (столица) – 2373 лева, София област – 1645 лева, и Враца – 1570 лева. През второто тримесечие на 2022 г. средната месечна работна заплата в областта се увеличава спрямо първото тримесечие на годината с 9,7 процента.

Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение на средната месечна работна заплата, са секторите „Образование“ – с 19 процента, „Добивна промишленост“ – с 18,1 на сто и „Строителство“ – с 15,1 пункта. През второто тримесечие на 2022 г. средната месечна работна заплата нараства с 13,2 процента спрямо същия период на миналата година.

По предварителни данни на Националния статистически институт наетите по трудово и служебно правоотношение в областта към края на юни се увеличават с 9500 или с 6,6 на сто спрямо края на март, като достигат 154 200. Спрямо края на първото тримесечие на годината най-голямо увеличение на наетите лица се отчита в хотелиерството и ресторантьорството – с 89,5 процента.

БТА

Продължи с четенето

Варна

Опасност от злоупотреби с плажна територия: Инженер подава сигнал до премиера

Published

on

Снимки: инж. Йоан Каратерзиян

Инж. Йоан Каратерзиян се обърна към редакцията на Varna Live със сигнал за опасни пропуски в кадастралните карти на българските морски плажове. Според него, тези несъответствия в кадастралните регистри създават предпоставки за злоупотреби и потенциално застрояване на територии, които би трябвало да бъдат изключителна държавна собственост. За да привлече вниманието на институциите към този критичен въпрос, Каратерзиян е подал сигнал до министър-председателя на страната, в който призовава за спешна намеса и актуализация на кадастралните данни.

Проблемите с актуализацията на кадастралните карти

Подаден е сигнал за пропуски в кадастралните карти и кадастралните регистри (КККР) на морските плажове в България. Инженерът Йоан Каратерзиян подаде сигнал до министър-председателя с призив за незабавна намеса. Според него, несъответствията в КККР за морските плажове като изключителна държавна собственост създават предпоставки за злоупотреби и неправомерно застрояване на крайбрежните територии.

Извадка от КАИС към 24 октомври 2024 г. с наложена ортофото карта към 2016 – 2019 г.

Основната функция на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) е да поддържа актуалността на КККР, така че информацията да е достъпна за управленските органи, собствениците на имоти и проектантите. Според Каратерзиян, съществуват редица имоти, разположени край Черно море, които не са отбелязани като държавна собственост, въпреки че фактически са част от плажната зона.

Искане за спешна намеса от страна на правителството

Инж. Каратерзиян отправя препоръка към министър-председателя да възложи спешна проверка и актуализация на КККР за териториите, граничещи с морето. Според него, това може да се направи лесно и бързо чрез автоматична селекция на съответните имоти в Кадастрално-административната информационна система (КАИС). „Със софтуер за свободно ползване тази дейност може да се осъществи за броени минути“, подчертава той в сигнала си, като предлага да бъде използвана и последната налична ортофото карта от 2016-2019 г.

Извадка от КАИС към 24 октомври 2024 г. с наложена ортофото карта към 2016 – 2019 г.

Примерен случай: Имот във Варна

Каратерзиян привежда и конкретен пример с поземлен имот 10135.2536.544, разположен в област Варна, който обхваща територии със статут на частна собственост и включва морски плаж. В кадастралния регистър този имот е отбелязан като урбанизирана територия с предназначение за обществен обект, без да се уточнява, че част от него е заета от плажна ивица. Подобни несъответствия, според инженера, носят риск от бъдещи злоупотреби и потенциално застрояване на тази територия.

„За да се предотвратят бъдещи злоупотреби с обществен ресурс, моля, обърнете специално внимание на този имот и подобни на него случаи,“ се казва в сигнала.

Извадка от КАИС към 24 октомври 2024 г. с наложена ортофото карта към 2016 – 2019 г.

Призив за сътрудничество с гражданите

В заключение, инж. Каратерзиян предлага на премиера и възможност за сътрудничество с граждани и експерти, които биха могли да се включат в проверките, стига да им бъдат предоставени нужните данни. Той отбелязва, че подобна инициатива би спестила ресурси на държавата и би ускорила процеса на актуализация на кадастралните карти, с което да се защитят интересите на българските граждани и природните ресурси.

„Уважаеми г-н Министър-председател, ако не разполагате с ресурс за тези проверки, съм сигурен, че не само аз, а и много колеги и граждани с удоволствие ще се включат в тази дейност,“ завършва сигналът на Каратерзиян, отправен на 24 октомври 2024 г.

Извадка от КАИС към 24 октомври 2024 г. с наложена ортофото карта към 2016 – 2019 г.

Извадка от Google Earth. Дата на изображението: 28 юли 2022 г.

Извадка от Google Earth. Дата на изображението: 31 май 2023 г.

Целият сигнал може да изтеглите от ТУК

Продължи с четенето

Варна

Община Варна получи награда на изложението „Културен туризъм 2024” за ММФ „Варненско лято“

Published

on

Община Варна беше отличена с Голямата награда на журито за най-оригинално събитие в областта на културния туризъм. Призът бе връчен за Международния музикален фестивал „Варненско лято“ в 11-ото издание на Националния конкурс „Чети и пътувай“. Конкурсът е в рамките на Международното изложение „Културен туризъм 2024”, който се проведе от 8 до 10 октомври във Велико Търново. Почетните плакет и грамота бяха връчени на  заместник-кмета с ресор туризъм в Община Варна Снежана Апостолова от заместник- министъра на туризма Ирена Георгиева.

По време на форума Варна представи своите туристически продукти и културни предимства наред с изложители от 10 държави и 30 български общини. Ключов акцент в представянето на морската столица е богатото културно-историческо наследство: артефакти от праисторическия период, от античността и средновековието, разкопки, предмети и следи от византийската и римската култури, до свидетелства от най-новата история.

Посетителите на форума се запознаха с възможността да разгледат най-старото обработено златно съкровище в света от Варненския халколитен некропол. Презентирани бяха множеството музеи, галерии и културни институти в града.

Основна цел на изложението е да популяризира многообразните  възможности за културен туризъм в България и да постави акцент върху ролята на културното богатство в развитието на страната като предпочитана и търсена туристическа дестинация.

Продължи с четенето

Варна

Променят маршрута на автобусна линия №7 заради ремонтните дейности на бул. „Република“

Published

on

Във връзка с въведена временна организация на движението и затваряне за движение на бул. „Република“ в участъка от кръстовището с бул. „Владислав Варненчик“ до кръстовището с ул. „Уста Колю Фичето“, от общинската фирма „Градски транспорт“ информират за промени в обслужването на автобусна линия № 7.

Промените са следните:

– курсове от ЖП гара в 06:20, 06:40, 06:50, 07:13, 07:30, 07:45, 16:25, 16:50 няма да обслужват спирки „Електротерм“, „Метал-2“, „Янко Костов“ и „Кораба“.

– автобусите след спирка „Елпром“ ще продължават по бул. „Вл. Варненчик“, кръговото кръстовище с бул. „Атанас Москов“ (през сп. „Винзавод“) и по съответното направление.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page