Инж. Йоан Каратерзиян се обърна към редакцията на Varna Live със сигнал за опасни пропуски в кадастралните карти на българските морски плажове. Според него, тези несъответствия в кадастралните регистри създават предпоставки за злоупотреби и потенциално застрояване на територии, които би трябвало да бъдат изключителна държавна собственост. За да привлече вниманието на институциите към този критичен въпрос, Каратерзиян е подал сигнал до министър-председателя на страната, в който призовава за спешна намеса и актуализация на кадастралните данни.
Проблемите с актуализацията на кадастралните карти
Подаден е сигнал за пропуски в кадастралните карти и кадастралните регистри (КККР) на морските плажове в България. Инженерът Йоан Каратерзиян подаде сигнал до министър-председателя с призив за незабавна намеса. Според него, несъответствията в КККР за морските плажове като изключителна държавна собственост създават предпоставки за злоупотреби и неправомерно застрояване на крайбрежните територии.
Извадка от КАИС към 24 октомври 2024 г. с наложена ортофото карта към 2016 – 2019 г.
Основната функция на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) е да поддържа актуалността на КККР, така че информацията да е достъпна за управленските органи, собствениците на имоти и проектантите. Според Каратерзиян, съществуват редица имоти, разположени край Черно море, които не са отбелязани като държавна собственост, въпреки че фактически са част от плажната зона.
Искане за спешна намеса от страна на правителството
Инж. Каратерзиян отправя препоръка към министър-председателя да възложи спешна проверка и актуализация на КККР за териториите, граничещи с морето. Според него, това може да се направи лесно и бързо чрез автоматична селекция на съответните имоти в Кадастрално-административната информационна система (КАИС). „Със софтуер за свободно ползване тази дейност може да се осъществи за броени минути“, подчертава той в сигнала си, като предлага да бъде използвана и последната налична ортофото карта от 2016-2019 г.
Извадка от КАИС към 24 октомври 2024 г. с наложена ортофото карта към 2016 – 2019 г.
Примерен случай: Имот във Варна
Каратерзиян привежда и конкретен пример с поземлен имот 10135.2536.544, разположен в област Варна, който обхваща територии със статут на частна собственост и включва морски плаж. В кадастралния регистър този имот е отбелязан като урбанизирана територия с предназначение за обществен обект, без да се уточнява, че част от него е заета от плажна ивица. Подобни несъответствия, според инженера, носят риск от бъдещи злоупотреби и потенциално застрояване на тази територия.
„За да се предотвратят бъдещи злоупотреби с обществен ресурс, моля, обърнете специално внимание на този имот и подобни на него случаи,“ се казва в сигнала.
Извадка от КАИС към 24 октомври 2024 г. с наложена ортофото карта към 2016 – 2019 г.
Призив за сътрудничество с гражданите
В заключение, инж. Каратерзиян предлага на премиера и възможност за сътрудничество с граждани и експерти, които биха могли да се включат в проверките, стига да им бъдат предоставени нужните данни. Той отбелязва, че подобна инициатива би спестила ресурси на държавата и би ускорила процеса на актуализация на кадастралните карти, с което да се защитят интересите на българските граждани и природните ресурси.
„Уважаеми г-н Министър-председател, ако не разполагате с ресурс за тези проверки, съм сигурен, че не само аз, а и много колеги и граждани с удоволствие ще се включат в тази дейност,“ завършва сигналът на Каратерзиян, отправен на 24 октомври 2024 г.
Извадка от КАИС към 24 октомври 2024 г. с наложена ортофото карта към 2016 – 2019 г.
Извадка от Google Earth. Дата на изображението: 28 юли 2022 г.
Извадка от Google Earth. Дата на изображението: 31 май 2023 г.
Целият сигнал може да изтеглите от ТУК