Варненци и гости на града могат да направят едно необикновено пътешествие до Париж през месец август. Предлага го Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ със своята нова изложба „Париж. Литературни маршрути”, посветена на 220 години от рождението на двата колоса на френската литература – Виктор Юго и Александър Дюма. Чрез техните произведения посетителите ще се разходят из познати места, но ще научат малко познати факти.
Изложбата ще бъде отворена и във времето към нея ще се добавят още експонати. Много скоро – за площадите и мостовете на Париж, сподели за БТА главният библиотекар Кристиана Димчева. Акцентите са върху безспорни символи на града като катедралата „Нотр Дам“, Лувъра, Тюйлери, Люксембургските градини. Показани са и фотоси от периода преди модернизирането на облика на Париж, направено от Барон Осман.
На изложените пана, изображенията са придружени с текстове, от които научаваме подробности за връзката на героите на Дюма и Юго със столицата на Франция. Младият Бражелон, който идва от богатата Нормандия, не е впечатлен от Париж, но Монте Кристо го намира за града на знанието, залят от светлина. В „Париж от птичи поглед”, който има публицистичен заряд, ще ни удиви дълбочината, с която 29-годишният Юго прочита пластовете история в развитието на града, казва Димчева и припомня, че авторът е убеден защитник на културното наследство и има огромен принос за съхранението на „Нотр Дам“.
„Парижката Света Богородица“ днес е една от най-разпознаваемите сгради на столицата, но всъщност е спасена от упадък благодарение на едноименния роман на Виктор Юго. Църквата е подложена на разрушения и вандализъм по време на революцията, а през 1790 г. превърната в склад за храна. Властите са обмисляли дори събарянето ѝ. Романът обаче става толкова популярен, че дава началото на 25-годишен проект за реставрация и катедралата придобива познатия облик. Всъщност сградата се възстановява именно по описанията на Юго, базирани на свидетелства и стари разкази. Украсата на храма обаче е нова – от XIX век, сподели библиотекарят Калина Михайлова, която е работила по изложбата.
От текстовете научаваме също, че пред „Нотр Дам“ се намира нулевата точка на френските пътища, от която се измерват разстоянията от Париж до всяка точка във Франция. В три витрини са показани издания на книги на двамата писатели, сред които и оригинални френски на „Парижката Света Богородица“, едното от които с много илюстрации. Могат да се видят също акварел от Тони Игнатов на Париж, както и една от популярните гравюри, които се предлагат в столицата на Франция на всички туристи.
Изложбата в Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ бе открита съвсем по френски – с шампанско, кроасани и шоколад, и ще може да бъде разгледана до края на месец август в основната сграда на бул. Сливница №34.

bta.bg