НОРМИТЕ:
Както повелява Конституцията ни, „гражданите имат право на здравословна и благоприятна околна среда в съответствие с установените стандарти и нормативи“ (чл. 55 от Конституцията на Република България)!
Озеленените площи са един от основните елементи на градската среда и осигуряват „благоприятни условия за живеене, труд и отдих на населението“ (чл. 1, ал. 1 от Закона за устройство на територията (ЗУТ)). Те се обединяват в единна „зелена система, като средство за подобряване на микроклимата и хигиенните условия и за организиране на отдиха на населението“ (чл.62, ал. 1 от ЗУТ). Част от основата на зелената система е и уличното озеленяване (чл.62, ал. 2 от ЗУТ). Често пренебрегваме тази част, а това е средата, с която контактуваме най-често – докато отиваме на работа или училище, докато се връщаме към дома, докато отиваме или се връщаме от пазар и т.н. В същото време, това е най-неглижираната от управниците ни територия на града ни. Дали заради липсата на контрол от страна на ДНСК и МРРБ или примиряването на обществото с незаконосъобразните действия на властта? Между другото, последното е разбираемо, поради пренебрежителното отношение на администрацията към сигналите и жалбите…
Законът е категоричен, че „съществуващи озеленени площи, представляващи публична собственост, се устройват и опазват като защитени територии“ (чл. 62, ал. 3 от ЗУТ). Единствената възможност това да стане е „за изграждане на елементи на техническата инфраструктура“ (чл. 62а, ал. 2 от ЗУТ) от „общинския съвет с решение, прието с мнозинство две трети от общия брой на съветниците“ и то след проведено обществено обсъждане (чл. 62а, ал. 3 от ЗУТ)!
ПРОБЛЕМЪТ:
Не само, че в противоречие на закона оставаме без зелените си площи, а дори, когато е отпаднала необходимостта от използването им, те не се възстановяват.
Повод за всички тези обяснения са примерите от публикуваните снимки по-долу.
Благодарение на лошото отношение на управляващите към градската среда, дори при отпаднала необходимост, уличното озеленяване не се възстановява. Защо ли? Да не би да защото няма материален интерес?…
РЕШЕНИЕТО:
За да не се случва това, което показвам в примерите е достатъчно едно, единствено нещо – административните служители, просто да спазват закона и да си вършат задълженията, за което им плащаме!
Е, според законите на Република България ли ще живеем или според уличното правосъдие?
Инж. Йоан Каратерзиян