Connect with us

България

България застана на 23-о място в света по икономическа свобода

Публикувано преди

на

България заема водещото 23-о място сред 165 държави в новата класация „Икономическа свобода по света 2022“. Изследването, представено у нас от Института за пазарна икономика, се готви всяка година от Канадския институт „Фрейзър“. Това е ръст с 13 позиции, след като в предишното издание страната ни заемаше 36-а позиция. Скокът изглежда сензационен, но не е. Зад него обаче не стоят някакви усилия и постижения. България не е подобрила оценките по различните критерии, а доста други страни са влошили своите и са паднали надолу в класацията, обясняват експертите от ИПИ.

Тазгодишното издание е базирано на данни от 2020 г. – когато светът се срещна с COVID-19 и започна тежка битка с пандемията (обработването на данните за 165 държави е трудна работа и отнема време, затова резултатите излизат чак сега). Именно заради битката с COVID-19 много правителства по света ограничиха икономическите свободи и засилиха намесата на държавата – от „локдауните“ и различните видове ограничения за бизнеса до голямо увеличаване на зависимостта на фирмите от бюджетни субсидии и помощи. Оказва се, че България стои добре, защото като изключим първата вълна, ограниченията бяха по-леки на фона на драстичните мерки в други страни. А и разходите на хазната не са били така огромни като в други държави.

Начело на класацията са Хонконг, Сингапур и Швейцария, следвани от Нова Зеландия, Дания, Австралия, САЩ, Естония. А в дъното са Венецуела, Судан и Зимбабве.

Къде сме ние?

Това е поредна класация, в която страната ни се представя добре заради познати стари предимства: ниското подоходно облагане (плосък данък), стабилните пари (валутен борд), ниски мита (благодарение на членството в ЕС), лесния достъп до кредити (голям брой банки).

Недостатъците също са добре познати. В традиционно най-слабата за България категория – „Правна система и право на собственост“ – липсва подобрение при показателите „безпристрастност на съдилищата“, „доверие в полицията“ и „защита на собствеността“. Оценките за тях са тревожно ниски – под 5 т., при около 8 т. в другите от ЕС. Резултатът на България е близък до този на държави като Уругвай, Бутан, Монголия, Индия.

„Слабата правна система и защита на право на собственост спъва инвестициите, предприемачеството и дългосрочното развитие на икономиката“, посочват от ИПИ.

Икономическата свобода в Европа?

Проучването е категорично – има сериозно влошаване на икономическата свобода в Европа. При Австрия най-големият минус е прекаленото увеличаване на бюджетните разходи и на субсидиите. Португалия губи позиции заради голямото нарастване на държавния дълг. Испания е понижила оценката си заради печатането на пари и срива на акциите.

Средният резултат на страните по света отбелязва рекорден срив спрямо предната година. „Спадът е над 3 пъти по-голям от отчетения непосредствено след финансовата криза от 2008-2009 г. и изтрива десетилетие развитие и повишаване на икономическата свобода, а COVID пандемията се превръща в най-голямата катастрофа за икономическата свобода в световен мащаб“, коментират авторите на изследването.

Значението на свободата

Проучването показва тясна връзка между икономическата свобода и благосъстоянието на държавите и техните граждани. Като се сравнят най-свободните 42 с най-несвободните 40 страни:

• БВП на човек от населението в групата на най-свободните държави е 7 пъти по-висок;

• Доходът на най-бедните 10% от населението е над 8 пъти по-висок, спрямо несвободните държави;

• Продължителността на живота е с 15 години по-висока;

• Детската смъртност е 10 пъти по-ниска;

• Делът на записаните в училище деца е много по-висок;

• Хората в свободните държави се определят като по-щастливи.

 

expert.bg

Продължи с четенето

България

По-скъпа почивка за празниците

Published

on

By

Две седмици до началото на коледните и новогодишните празници пакетите за настаняване в хотели и къщи за гости у нас са изчерпани.

Въпреки кризата и поскъпването на услугите в туризма с около 15%, в сравнение с миналата година, резервациите за празниците сега са значително повече.

През последните месеци у нас са направени над 560 000 записвания за пътувания по празниците. 60 хиляди от тях са в чужбина, останалите в страната, информира БНТ. От планинските ни курорти съобщават, че и ранните записвания са значително повече, в сравнение с миналата година. Експерти обясняват по-големия интерес и с инфлацията. Много семейства влагат парите си в пътувания, вместо те да бъдат стопени.

„На хората им дойде до гуша от различни видове мерки, свързани с Ковид, сега и войната. Хората просто нямат търпение да отидат по планините, да се качат на ските, да прекарат добре и да бъдат по-здрави. И още едно обяснение за това да има повече резервации у нас е това, че в чужбина ръстът на цените за туристическите услуги и най-вече на ски услугите надхвърля 40-50%„, обяснява Мариян Беляков, изпълнителен директор на „Пампорово „АД.

istock
Тази година като цяло за страната повишението на туристическите услуги е между 10 и 20%. Оказва се, че най – предпочитани за предстоящите празници са краткосрочните ваканции. Най-много се търсят ваучери за кратка почивка от 2,3 нощувки. При такава почивка семейство с две деца например, настанено в три звезден хотел, ще трябва да плати между 450 и 490 лв. за пакет.

Но времето на късните резервации е идеално за измамниците и за обяви фантоми. Особено голям е рискът при къщите за гости. Те вече са пълни и са особено търсени сега.

„Обикновено по празниците се появяват фирми фантоми. Те продават ваучери на гари и автогари и на места, където има струпване на хора. Това е изключително опасно да се вземе ваучер за почивка или резервация за нова година от лице, за което не сте сигурни, че може да си вземете парите обратно“, каза проф. Румен Драганов, директор на Институт за оценки и анализи в туризма.

„Дори има драстични случаи, при които, след като е направена резервацията, клиентите се свързват с този, който е пуснал обявата и се договарят, че ще ги чака на място, което е близо до къщата, за да ги заведе, защото адресът е трудно достъпен и трудно ще се ориентират. А всъщност, когато стигнат там, където е срещата, никой не ги чака и те не знаят накъде да продължат“, каза Габриела Руменова от онлайн платформа „Ние, потребителите“.

За да не съсипете празника си, специалистите съветват преди да тръгнете, още веднъж да се уверите, че това е мястото, което сте резервирали и за което сте платили. Задължително проверете и в Министерство на туризма. Там има регистър на всички туристически обекти.

pariteni.bg

 

Продължи с четенето

България

От утре влиза в сила нов график за движение на влаковете, съобщиха от БДЖ

Published

on

By

Нов график за движение на влаковете, изготвен от Български държавни железници (БДЖ), влиза в сила от утре, 11 декември, съобщиха от дружеството.

Ще бъде удължен маршрутът на сутрешния влак от Кърджали за Димитровград, който вече ще пътува до Пловдив и следобед обратно от Пловдив за Кърджали. Удължава се маршрутът и на сутрешния влак от Велинград до Септември, който вече ще заминава от гара Аврамово с цел подобряване на обслужването във високопланинския регион.

Ще бъде възстановено движението и на дневния влак по теснолинейката от Септември за Велинград и Аврамово, който ще има удобни връзки от и за София, Пловдив, Пазарджик и други. Нови два регионални влака ще пътуват между Самуил и Исперих, чрез които ще се предостави възможност за удобно вечерно пътуване от направления Русе, Варна и други до общинския център Исперих.

След проявения интерес към сезонните влакове през тази година и през следващия летен сезон е планирано да се движат нощни влакове между София и Бургас през Подбалканската железопътна линия, както и между Горна Оряховица и Бургас с директни вагони от София, Плевен и Русе с връзка за пътуващите от Видин и Враца за Бургас и в обратното направление.

С новия график е предвидено движението и на 14 международни бързи влака (2 от тях ще се движат само през летния сезон).

Запазва се всекидневното движение на влаковете между България и Турция с нощния влак по маршрут София – Халкали – София, както и директните вагони между Букурещ и Халкали, влаковете между България и Сърбия с пътуване между София и първия граничен град Димитровград на територията на Сърбия, както и влаковете между България и Румъния чрез международната връзка по направлението София – Букурещ със сутрешния влак София – Варна с директни вагони за Русе и следобедният влак Русе – София с връзка в гара Русе за и от Букурещ.

През летния период е предвидено да пътува и директен вагон по направлението Варна – Горна Оряховица – Букурещ – Горна Оряховица – Варна. Другата възможност за международна връзка между България и Румъния е по направлението София – Крайова, която се осъществява в гара Видин със сутрешния влак София – Видин и обедния Видин – София.

При изготвянето на новата транспортна схема, БДЖ всяка година съгласува движението на бързите и пътническите влакове с областните и общинските администрации по места, уточняват от компанията.

Проектът на графика беше публикуван за обществено обсъждане през септември, за да могат клиентите на БДЖ да се запознаят с предложения вариант за разписанието на влаковете през следващата година и да имат достатъчно време да реагират с аргументирани предложения към превозвача и съответните областни и общински власти. Това се прави с цел подобряване на транспортното обслужване на населението, затова и голяма част от направените промени в разписанието на влаковете са съобразени с постъпили предложения от тяхна страна, допълват от БДЖ.

През следващата година ще се запази обемът на превозите, заложен в сключения договор с държавата за извършване на обществени превозни услуги. Превозът на пътници ще се извършва с общо 575 влака, от които: 86 бързи влака (6 от тях ще се движат само през летния сезон), 127 пътнически влака и 362 крайградски пътнически влака, някои от които ще се движат само в определени дни от седмицата или определени периоди от годината.

Подробна информация за новия График за движение на влаковете клиентите на БДЖ могат да получат от служителите на гишетата „Информация” и билетните каси във всички железопътни бюра и гари в страната, на националния информационен телефон 02/931 11 11 или от електронния пътеводител на официалната интернет страница на дружеството: www.bdz.bg.

Преди дни от БДЖ съобщиха, че специален Коледен влак ще пътува на 17 и на 18 декември по маршрута София до Банкя и обратно. Празничната композиция ще бъде съставена от три украсени вагона и ще потегли от Централна гара София в 11:10 часа. В Банкя влакът ще пристигне в 11:38 часа, където пътуващите могат да се пренесат от една коледна атмосфера в друга, като посетят коледното градче в центъра на курортния град. Атракционният влак ще тръгне от гара Банкя обратно към Централна гара София в 14:00 часа, където ще пристигне в 14:28 часа.

Специален коледен влак на БДЖ ще пътува на 17 и 18 декември и по част от маршрута на теснолинейката. Влакът ще се движи и в двете посоки: от Септември до Велинград и от Велинград до Септември.

 

БТА

Продължи с четенето

България

Плевенчани се преклониха пред подвига на загиналите за освобождението на града

Published

on

By

С тържествен ритуал пред параклис-мавзолей „Свети Георги Победоносец“ в Плевен бяха отбелязани 145 години от освобождението на града. Панихида в памет на героите на Плевенската епопея отслужиха свещеници от храмовете в града. 

„Плевенската епопея реши изхода на Руско-турската освободителна за България война. Две са величавите битки в хода на войната – Плевенската и Шипченската. Без Плевен, нямаше да е възможна победата при Шипка, а без Шипка нямаше да бъде възможна победата край Плевен“, каза в словото кметът на общината Георг Спартански, цитиран от БТА.

„Днес е ден за поклон, за памет, за признателност към всички тези, които без задни мисли, без корист, отдадоха своя живот за освобождението на българския народ. Нека да ги почитаме, нека да не делим техните кости, нека да се съобразим с тяхната обща мисия в името на свободна България. Тук зад мен (бел.ред. параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец“) костите не са подредени според своята националност, тук героите почиват заедно под един общ покрив, издигнат от нашия български признателен народ“, добави Спартански.

Площад „Възраждане“ притихна в едноминутно мълчание в памет на загиналите за освобождението на Плевен, след което бяха поднесени венци и цветя при Вечния огън. Сред дошлите да почетат паметта на загиналите за освобождението на града бяха представители на посолството на Беларус в България, народни представители, областният управител Иван Петков, председателят на Общинския съвет Мартин Митев, общински съветници и стотици граждани.

Празничната програма продължава с концерт в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ с участието на Плевенската филхармония и Общинския хор „Гена Димитрова“ с диригент Деян Павлов.

novini.bg

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page