Connect with us

България

България застана на 23-о място в света по икономическа свобода

Публикувано преди

на

България заема водещото 23-о място сред 165 държави в новата класация „Икономическа свобода по света 2022“. Изследването, представено у нас от Института за пазарна икономика, се готви всяка година от Канадския институт „Фрейзър“. Това е ръст с 13 позиции, след като в предишното издание страната ни заемаше 36-а позиция. Скокът изглежда сензационен, но не е. Зад него обаче не стоят някакви усилия и постижения. България не е подобрила оценките по различните критерии, а доста други страни са влошили своите и са паднали надолу в класацията, обясняват експертите от ИПИ.

Тазгодишното издание е базирано на данни от 2020 г. – когато светът се срещна с COVID-19 и започна тежка битка с пандемията (обработването на данните за 165 държави е трудна работа и отнема време, затова резултатите излизат чак сега). Именно заради битката с COVID-19 много правителства по света ограничиха икономическите свободи и засилиха намесата на държавата – от „локдауните“ и различните видове ограничения за бизнеса до голямо увеличаване на зависимостта на фирмите от бюджетни субсидии и помощи. Оказва се, че България стои добре, защото като изключим първата вълна, ограниченията бяха по-леки на фона на драстичните мерки в други страни. А и разходите на хазната не са били така огромни като в други държави.

Начело на класацията са Хонконг, Сингапур и Швейцария, следвани от Нова Зеландия, Дания, Австралия, САЩ, Естония. А в дъното са Венецуела, Судан и Зимбабве.

Къде сме ние?

Това е поредна класация, в която страната ни се представя добре заради познати стари предимства: ниското подоходно облагане (плосък данък), стабилните пари (валутен борд), ниски мита (благодарение на членството в ЕС), лесния достъп до кредити (голям брой банки).

Недостатъците също са добре познати. В традиционно най-слабата за България категория – „Правна система и право на собственост“ – липсва подобрение при показателите „безпристрастност на съдилищата“, „доверие в полицията“ и „защита на собствеността“. Оценките за тях са тревожно ниски – под 5 т., при около 8 т. в другите от ЕС. Резултатът на България е близък до този на държави като Уругвай, Бутан, Монголия, Индия.

„Слабата правна система и защита на право на собственост спъва инвестициите, предприемачеството и дългосрочното развитие на икономиката“, посочват от ИПИ.

Икономическата свобода в Европа?

Проучването е категорично – има сериозно влошаване на икономическата свобода в Европа. При Австрия най-големият минус е прекаленото увеличаване на бюджетните разходи и на субсидиите. Португалия губи позиции заради голямото нарастване на държавния дълг. Испания е понижила оценката си заради печатането на пари и срива на акциите.

Средният резултат на страните по света отбелязва рекорден срив спрямо предната година. „Спадът е над 3 пъти по-голям от отчетения непосредствено след финансовата криза от 2008-2009 г. и изтрива десетилетие развитие и повишаване на икономическата свобода, а COVID пандемията се превръща в най-голямата катастрофа за икономическата свобода в световен мащаб“, коментират авторите на изследването.

Значението на свободата

Проучването показва тясна връзка между икономическата свобода и благосъстоянието на държавите и техните граждани. Като се сравнят най-свободните 42 с най-несвободните 40 страни:

• БВП на човек от населението в групата на най-свободните държави е 7 пъти по-висок;

• Доходът на най-бедните 10% от населението е над 8 пъти по-висок, спрямо несвободните държави;

• Продължителността на живота е с 15 години по-висока;

• Детската смъртност е 10 пъти по-ниска;

• Делът на записаните в училище деца е много по-висок;

• Хората в свободните държави се определят като по-щастливи.

 

expert.bg

Продължи с четенето

България

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

Published

on

Очаквано в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г., тъй като вече изпълнява всички критерии, в т.ч. и за инфлацията.  Усреднената инфлация у нас е била 2,7 на сто, което е под референтната стойност от 2,8 на сто. Така България ще стане 21-ата държава членка на ЕС, присъединила се към еврозоната, припомня БНР.

Според заключенията на документа България изпълнява всички номинални критерии, които да гарантират, че страната ни е готова да приеме еврото и че икономиката ни е достатъчно подготвена за това – инфлация, бюджетен дефицит, публичен дълг, дългосрочни лихвени проценти, стабилен обменен курс. Оценката взема предвид и допълнителни фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенция, сред които развитието на платежния баланс и интегрирането на пазарите на производството и труда и на финансовите пазари.

От Комисията обясниха, че у нас е наблюдавана средната стойност на ценовата стабилност от последните 12 месеца, като тя е сравнявана със средната стойност на 3-те с най-добри показатели от еврозоната – Ирландия, Финландия и Италия.

Оттам също така предупреждават, че инфлацията ще се увеличи през следващите месеци, но ще спадне след това, като изрично акцентират, че повишението ще е краткосрочно.

„Благодарение на еврото българската икономика ще стане по-силна, с повече търговия с партньорите от еврозоната, преки чужди инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи. И България ще заеме полагащото ѝ се място в оформянето на решенията в сърцето на еврозоната. Поздрави, България!“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Следващата стъпка е на 19 юни, когато Еврогрупата ще обсъди тези доклади на заседание в Люксембург и ще приеме проект на препоръка до Съвета. Процесът трябва да завърши на 8 юли, когато страните от Еврогрупата окончателно ще трябва да приемат законодателните решения за присъединяването на България към еврозоната.

БНР

Продължи с четенето

България

Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителен час по религия, ще бъде час по добро

Published

on

Българското образование е светско и ще остане такова, както е във всички други европейски страни. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предаде БГНЕС.

Просветният министър, заедно с патриарх Даниил и представители на другите вероизповедания, взе участие в открита дискусия за въвеждането на предмета „Религия и добродетели“ в българските училища.

“Същевременно ние трябва да дадем на децата си знания и умения, с които да опознаят собственото си минало и идентичност и да развият критериите си за добро и зло. Ние не предлагаме задължителен час по религия. Това ще бъде много повече час по етично възпитание, час по възпитание в добро”, подчерта министър Вълчев.

Той заяви, че, ако предложението се приеме от парламента, трябва да се разработи програма с фокус върху формирането на ценности и добродетели. Тази програма трябва да съчетае философското, хуманистичното, културното, етичното възпитание със знанията за религиите.

„Недогматична програма, базираща се на плуралистичен подход. Подобно на програмите в Норвегия, Дания, Словакия, Германия и редица други европейски страни”, обясни образователният министър.

Той посочи, че в тази програма ще има и религия, но ние и сега имаме елементи на религия в програмата, защото европейската култура и цивилизация са продукт на християнското наследство.

“Децата ни извличат поуки от Зевс и старогръцките митове, защо да не могат да го направят за Иисус и чрез библейските разкази? Всеки родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с или без конфесионално образование”, подчерта министър Вълчев.

Той отчете като грешка, че не е представена подробна концепция за предмета.

До 8 май ще бъде публикувана концепцията на алтернативната програма, което ще даде повече яснота, обеща министърът.

Продължи с четенето

България

Станка Златева: Почваме от нулата, насила няма да караме никого

Published

on

Снимка: БГНЕС

„Насила няма да караме никого да се бори за България – който иска, той. Почваме от нулата“, заяви новият президент на федерацията по борба Станка Златева на пресконференция, на която бяха представени новите треньори на националните отбори, предаде БГНЕС.

„Голям сериал направихте, вие, журналистите. Нямам думи просто. Али Реза ряпа да яде. Информацията не дойде от наш сайт, а от сайт, който пише само за ЦСКА и нарочно съобщават неверни неща за федерацията. Никого не съм уволнявала, нищо не съм казала. Само споменах, че някои хора трябва да благодарят на български език на Министерството на спорта. Много оплюване имаше, много коментари от хора, които не са играли физическо. Никой не е уволнен, никой не е гонен, камо ли с тези истории…“, продължи многократната световна и европейска шампионка

„Треньорите след Европейското си подадоха оставките. Аз казах на спортистите просто да спазват етични норми и да пазят репутацията на България, а някои не го правят. Представяме новите треньори – Радослав Великов ще води мъжете, където нямаме нито един човек наш. Симеон Щерев има две птички – Юлиана Янева и Биляна Дудева. За осем години имаме само две момичета, това сме наследили. Стоян Добрев знаете колко медали е извоювал за България, те имат пълната власт да работят, с когото решат. Те си определят треньори, лагери, спортисти…“, каза още тя.

В залата присъстваха и тримата нови треньори.

„50 000 лева са платени за нов руснак – Алберт Доев, който е класически стил до 77 кг. Хем нямаме пари за шампионат за момчета, а парите са платени да се купи руснак. Ние защо тренираме в България, трябва да прекратим тези неща, защото нашите деца загиват. Пет човека още чакат да вземат паспорт. Христо Маринов е изпратил писмо до федерацията на 19 март за още купени руснаци. Министерството в момента проверява и нас. Ние правим всичко за българската борба. Колко българи участваха на Олимпиадата? Кирил Милов само, и то по стечение на обстоятелствата“, каза Златева.

„Аз лично имам три шампионки, включително и медалистка от Световно, която се контузи и платих 20 000 за операции. Аз имам много момиченца отдолу, подготвям много деца от първи до трети клас. Всички чакат аз да се проваля някъде, но аз – евала, работарка съм“, допълни президентът на федерацията.

Златева каза, че Юлиана Янева не е била заявена за Европейското от предишното ръководство и ще пропусне Световното първенство. Тя добави, че е провела разговор с Кирил Милов и му обяснила, че не е хубаво да се лъже. Според нея било интрига да се шуми около факта, че не посрещнала шампионите на летището, защото и предишни президенти не са го правили.

„Федерацията е орган, а над нея е Министерството на спорта. Откакто съм дошла, плащам фактури за лагери в чужбина и на морето с всички изисквания. Всичко сме им дали преди Европейското, не сме притеснили никого. Не правим драми, тези хора се издържат от федерацията и трябва да ѝ спазват законите – състезатели и треньори. Само аз мога да правя каквото си искам, защото не взимам заплата“, обясни Златева.

Федерацията обяви на сайта си, че има задължения на стойност над 1.4 млн. лв. Те идват от три основни направления – 658 000 лв към фирми свързвани с Гриша Ганчев и Данаил Ганчев, 400 000 лв – от които значителна част са към фирми свързани с Гриша Ганчев и Данаил Ганчев и 420 000 лв – задължения към спортисти, треньори и длъжностни лица.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page