Connect with us

Интересно

Археолозите може би откриха родното място на Свети Петър

Публикувано преди

на

Археолози и религиозни учени отдавна търсят родното място на Свети Петър, един от 12-те апостоли на Исус Христос и първият папа на Римокатолическата църква.

 

Сега археолози в Израел казват, че са открили нов артефакт, който доказва местоположението на древното село Витсаида, където е роден важният религиозен лидер, заедно с брат си Свети Андрей и друг апостол, Свети Филип.

Докато правят разкопки на, според тях, изгубената базилика „Църквата на апостолите“ в Ел Арадж, на северния бряг на Галилейското езеро, изследователите откриват голям надпис, написан на гръцки, който споменава „началника и командира на небесните апостоли“ – фраза, която често се използва за назоваване именно на Свети Петър.

Находката предполага, че той е имал „специална връзка“ с базиликата от византийския период, за която археолозите смятат, че е построена върху къщата на Петър и Андрей, казва в изявление Стивън Нотли, археолог и библейски учен в колежа Найк (Nyack College), който ръководи разкопките .

Надписът е в кръгъл медальон, обрамчен от две черни линии тесери, част от по-голяма флорална мозайка на пода на сакристията на църквата, зона или стая, където свещениците се подготвят за служба и където се съхраняват богослужебните дрехи и църковната утвар. Днес мястото за разкопки се намира в природния резерват Бетиха, който се управлява от Израелската администрация на националните паркове.

Когато следващият сезон на разкопките започне през октомври, археолозите също се надяват да открият надпис, посветен на Андрей, тъй като църквата вероятно е била посветена и на двамата мъже, съобщава Рут Шустер от Haaretz.

Според Евангелието на Йоан Свети Петър, Свети Андрей и Свети Филип са родени в рибарско селище, наречено Витсаида. Християните вярват, че това място е и мястото на някои от чудесата на Исус – изцелението на слепец и нахранване на хиляди хора с пет хляба и две риби.

Съвременните археолози не са сигурни точно къде се е намирала Витсаида, въпреки че са стеснили възможностите до няколко места: археологическият обект Ет-Тел, село Месадий и археологическият обект Ел Арадж.

И все пак, новооткритият надпис добавя към множеството доказателства, които предполагат, че Ел Арадж някога е било Витсаида. Изследователите копаят там от 2016 г.

„Доказателствата за Ел Арадж не са просто убедителни; те са поразителни и стават все по-завладяващи с всеки сезон разкопки“, казва Робърт Каргил, археолог от Университета на Айова, пред Оуен Джарус от Live Science миналата година.

Duccio di Buoninsegna 036

Призивът на Петър и Андрей

Евангелията и Деянията описват Петър като най-известния апостол, въпреки че той се отрича от Исус три пъти по време на разпятието му. Според християнската традиция Петър е първият ученик, на когото Исус се явява, балансирайки отричането на Петър и възстановявайки позицията му. Петър се смята за първия водач на ранната Църква, въпреки че скоро е засенчен в това лидерство от Яков Справедливия, „Братът на Господа“. Тъй като Петър е първият, на когото се явява Исус, лидерството му формира основата на апостолското приемство и институционалната сила на ортодоксията, като наследници на Петър и той е описан като „скалата“, върху която църквата ще бъде построен.

Той винаги е споменаван на първо място сред дванадесетте апостоли в евангелията и в Деяния на светите апостоли. Той също така често се споменава в евангелията като образуващ заедно с Яков Стари и Йоан специална група в рамките на дванадесетте апостоли, която присъства при инциденти, при които другите не присъстват, като например при Преображението на Исус, при възкресението на Дъщерята на Яир и при агонията в Гетсиманската градина.

Петър често е описван в евангелията като говорител на всички апостоли. Джон Видмар, католически учен, пише: „Католическите учени са съгласни, че Петър е имал авторитет, който е изместил този на другите апостоли. Петър е техен говорител на няколко събития, той провежда избора на Матиас, неговото мнение в дебата за обръщането на езичниците е от решаващо значение и т.н.“

chr.bg

Продължи с четенето

Интересно

На 14 юли стартира „Диви и щастливи“ – първото по рода си романтично онлайн риалити предаване

Published

on

“Диви и Красиви” е първо по рода си романтично онлайн риалити предаване в България, в което 14 напълно непознати мъже и жени ще преминат през буря от емоции и куп вълнуващи предизвикателства, за да открият цената на истинската любов.

За разлика от стандартните предавания в българския ефир, зрителите на “Диви и Красиви” могат да очакват изключителна динамика, професионална кинематография, интригуващо съдържание. Първото излъчване ще бъде на 14ти юли 2024 от 18ч, като седмично ще се излъчват по два епизода.
“Диви и Красиви” е изцяло авторска концепция, създадена от Михаил Недков и Неделчо Богданов.

Вижте трейлъра и се абонирайте за Ютуб канала на “Диви и Красиви”, за да не пропускате нито един епизод.

 

 

Продължи с четенето

Интересно

Ватикана ще изгражда соларен парк за своите енергийни нужди

Published

on

Папа Франциск разпореди изграждането на фотоволтаична централна, която да покрива енергийните нужди на Ватикана, предаде Ройтерс. Ватиканът е най-малката държава в света с площ от едва 0,44 кв. км.

87-годишният понтифик нареди чрез личен папски указ централата да бъде изградена извън стените на Ватикана, в северозападните покрайнини на Рим.

Районът принадлежи на Ватикана и в него вече се помещава радиопредавателен център на Радио Ватикана, който също ще се захранва от новия соларен парк. В папския указ не се уточнява колко голяма ще бъде този парк и кога ще бъде готов.

„Трябва да преминем към устойчив модел на развитие, който намалява парниковите емисии в атмосферата, като се стреми към климатична неутралност“, казва Франциск в указа.

Франциск отправи предупреждение за опасностите и предизвикателствата, свързани с изменението на климата, както и за необходимостта от намаляване на използването на изкопаеми горива в своята забележителна енциклика „Laudato Si“ от 2015 г. В нея той предупреди, че планетата „започва все повече да прилича на огромна купчина боклук“.

Папата възложи задачата за изграждането на соларния парк на кардинала, който изпълнява функциите на управител на Ватикана, и на ръководителя на Администрацията за управление на имуществото на Светия престол. Това е службата, която управлява имуществото на Ватикана и обикновено се описва като нейната централна банка.

БТА

Продължи с четенето

Интересно

Ето за какво да внимавате при почивката на плажа

Published

on

Търговците да бъдат коректни, а почиващите да четат внимателно условията за ползването на туристическите услуги. За това призова Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ пред радио „Фокус“.

„В началото на новия летен сезон станах свидетел на ситуация, в която туристи се възмущаваха, че са им таксували шалтета и масичка към наетите от тях два шезлонга и чадър, като твърдяха, че не е имало предварителна информация за това. Нашата проверка на информационната табела за платената зона показа, че цени за наем на масичка и шалтета все пак има, но те са със значително по-дребен шрифт и в далеч по-невзрачен цвят в сравнение с тези за основните атрибути – шезлонг и чадър. Това е некоректно от страна на търговеца и може да въведе в заблуждение потребителя, както и се е случило с тези хора“, разказа Руменова. Тя добави, че това е нелоялна търговска практика и за нея трябва да сезират контролния орган – Комисия за защита на потребителите, както и Министерството на туризма.

Във връзка със случая експертът припомни, че ценоразписите за предоставяните на плажа и където и да било другаде услуги, менютата в заведенията и т.н., трябва задължително да са и на български език и в български лева. Те трябва да са ясно и четливо изписани и да не въвеждат в заблуждение чрез игра с шрифтове, цветове и пр. Освен това, ако търговецът не е посочил цена за дадена услуга, то потребителят не следва да дължи нищо.

Габриела Руменова препоръча още преди да резервираме място за настаняване, след като вече сме прегледали няколко оферти, да се върнем и да прочетем отново в детайли тази, на която сме се спрели, преди да я капарираме. Така ще се уверим, че не сме се заблудили за нещо. Добре е също така преди това да се свържем с обекта и да се поинтересуваме на рецепция за важните за нас неща, тъй като от наша гледна точка те може да се решаващи да се спрем на именно тази оферта, а за хотелиера да са второстепенни или съвсем незначителни.

Тя даде пример с чадъри към all inclusive-a на хотел, които се оказват на последна линия. А също и с история на майка с малки деца с резервация на стая, за която се е знаело, че няма изглед към морето, но не е било известно, че прозорците гледат към гробищата. Руменова обърна внимание и на това да се внимава с амбулантните търговци на храна и плажни принадлежности, както и задължително да се изисква касов бон.

expert.bg

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page