Рускакът Аркадий Дворкович беше преизбран за втори мандат като президент на Международната федерация по шах (ФИДЕ) със 157 гласа срещу 16 за неговия електорален опонент, украинския гросмайстор по шах Андрий Баришполец. Трети кандидат, французинът Башар Куатли, оттегли кандидатурата си, след като произнесе речта си преди началото на гласуването.
Петкратният световен шампион по шах Вишванатан Ананд, който беше част от билета на Дворкович, е новият заместник-президент на ФИДЕ.
Изборите се проведоха по време на Генералната асамблея на ФИДЕ в Ченай, проведена заедно с шахматната олимпиада, едно от водещите събития на ФИДЕ. Олимпиадата е отборно състезание, в което страните са представени от своите четирима най-добри играчи. Тази година, въпреки забележителните отсъствия на Русия и Беларус (забранени) и Китай (позовавайки се на логистични затруднения, произтичащи от пандемията), олимпиадата достигна рекордно участие, със 186 нации, представени в откритото състезание, плюс още 160 в олимпиадата за жени.
Роден в Москва на 26 март 1972 г., Аркадий Дворкович беше избран за първи път за президент на ФИДЕ през октомври 2018 г., наследявайки Кирсан Илюмжинов. Въпреки че беше разпитван от някои поради неговата националност и факта, че в миналото е заемал важни позиции в руското правителство, убедителната изборна победа на Дворкович показва, че той е спечелил доверието на федерациите-членки на FIDE – и на по-широката шахматна общност.
„Да, аз съм руснак и съм служил на народа на моята страна, включително на руската шахматна общност, като председател на борда на Руската шахматна федерация“, каза Аркадий по време на речта си преди гласуването. „Опитвах се да го правя професионално и с възможно най-високо ниво на почтеност. И заех силна позиция относно трагичните събития в Украйна, както и подкрепих решенията на Съвета на ФИДЕ относно намаляването на участието на Русия във ФИДЕ. Освен това, изоставяйки руския език партньори, успяхме да намерим нови по целия свят, да организираме тази шахматна олимпиада [в Индия] и да осигурим финансова стабилност за FIDE.Лично за мен далеч не е лесно, но се надявам, че шахматът може отново да обедини хората. “
По време на предизборната си реч пред делегатите на ФИДЕ Дворкович цитира следните точки като свои основни приоритети за втория си мандат:
1) Да продължи да подобрява своите топ събития, тези, които са част от цикъла на Световното първенство, като движещата сила на FIDE. „Те не само генерират голям интерес към играта – те са източник на доход, необходим за инвестиране в различни части на света, където се развива шахът. Това трябва да ни помогне да превърнем FIDE в устойчива институция, финансово стабилна и независима на политиката“, каза той.
2) Да разшири онлайн проектите на FIDE, търсейки нови партньорства и укрепвайки съществуващите, „използвайки както силния положителен имидж, който шахът си е спечелил през вековете – така и способността на шаха да процъфтява с нови технологии.“
3) Да поддържа и укрепва подкрепата на федерациите членки. След като изпълни целта за отмяна или намаляване на повечето такси, Дворкович изрази намерението си „да изпрати нашите най-добри хора да помагат, да обучават, да споделят най-добри практики. Ние ще предоставим шахматни материали и ще помогнем за отглеждането на ново поколение арбитри, организатори , и треньори, както и училищни инструктори“.
4) Да продължи да инвестира в популяризирането на женския шах. „В продължение на години нивото на ангажираност на жените е 10-15 процента. Вече виждаме, че то се покачва над 20% – но това не е само в числата. Ще продължим да създаваме приятелска среда, ще предоставяме стимули, ще ангажираме треньори и изграждаме програми“, каза президентът. „Тези инициативи трябва да бъдат оформени като дългосрочен проект, а не като навременни дейности.“
5) Да продължи разширяването на социалните програми на FIDE. „Ние ще продължим да популяризираме идеята, че шахът е култура и инструмент за подобряване на нашите общества – повече от просто игра или спорт. Шахът е отличен инструмент за развиване на полезни умения за децата в тяхното бъдеще, като решаване на сложни проблеми, както и социално-емоционална интелигентност“.
Вторият мандат на Дворкович ще бъде и последен, тъй като една от първите задачи, които той пое малко след като беше избран през 2018 г., беше да поднови Хартата на ФИДЕ, да въведе ограничения на мандатите и други демократични реформи. Сред тях „Президентският съвет на ФИДЕ“ беше заменен от „Съвета на ФИДЕ“, което на практика ограничава правомощията на президента.
fide.com