Американската баскетболистка Бритни Гринър беше осъдена на девет години затвор

Публикувано преди

на

Американската баскетболистка Бритни Гринър беше осъдена днес на девет години затвор пред руския съд в Химки за притежание и контрабанда на наркотици.

„Съдът призна подсъдимия за виновен в незаконно притежание и трафик на значително количество наркотици“, заяви съдия Ана Сотникова. Тя каза също, че обвиненията за притежание и трафик на наркотици са доказани в процеса и че времето, прекарано в ареста, ще се зачете към присъдата на Гринър.

Гринър е в ареста от 17 февруари, когато беше задържана на руско летище, след като властите откриха по-малко от грам канабисово масло в багажа й. Гринър също беше глобен с един милион рубли, което е приблизително 16 300 долара.

По-рано днес руската прокуратура поиска присъда от девет години и половина затвор, а защитата поиска освобождаване.

Съпругата на Гринър , баскетболисти от нейния отбор, съотборници от WNBA, както и спортисти от всички спортове веднага реагираха остро и поискаха нейното освобождаване.

Веднага дойде реакцията на президента на САЩ Джо Байдън, който заяви, че присъдата на руския съд е неприемлива и призова Москва да я освободи незабавно.

„Днес американската гражданка Бритни Гринър беше осъдена на затвор, което е още едно напомняне за това, което светът вече знаеше: Русия неправомерно затваря Бритни“, подчерта Байдън в изявление.

Той добави, че това е неприемливо и призова Русия незабавно да освободи Гринър , „за да може тя да бъде с партньора си, близките, приятелите и съотборниците си“.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен също разкритикува присъдата като каза, че тя „допълнително увеличава несправедливостта на нейното незаконно задържане“ и поражда загриженост на САЩ относно „руската правна система и използването на неправомерно задържане от страна на руското правителство, за да прокара собствения си дневен ред, използвайки лица като политически пионки“.

Адвокатският екип на 31-годишната баскетболистка обяви, че ще обжалва присъдата отбелязвайки, че съдът е пренебрегнал всички представени от тях доказателства.

„Много сме разочаровани от присъдата. Като юристи ние вярваме, че съдът трябва да бъде справедлив към всички независимо от националността. Съдът напълно игнорира всички доказателства на защитата и най-важното – признаването на вината“, се казва в изявлението.

„Това противоречи на съществуващата правна практика. С оглед обема на съдържанието (да не говорим за недостатъците в експертизата) и пледоариите, присъдата е абсолютно немотивирана. Със сигурност ще подадем жалба“, допълват те.

Продължи с четенето

Спорт

Испания победи Германия след продължения

Published

on

Трикратният европейски шампион Испания постигна епична победа с 2:1 след продължения над  домакините от Германия и се класира за полуфиналите на Евро 2024.  Това бе последният мач в историята на легендата на Бундестима Тони Кроос.

Още в първата минута на срещата „ла фурия“ стигна до голово положение, след като Педри получи топката около границата на наказателното поле, стреля силно, но опитният Мануел Нойер спаси. В осмата минута Педри трябваше да бъде сменен заради от контузия в коляното, което създаде смут в редиците на тима.

След близо четвърт час игра Ламин Ямал изпълни техничен пряк свободен удар, но не успя да порази вратата на Бундестима. Малко по-късно Кимих проби по фланга и центрира остро, Хаверц засече с глава, но Унай Симон внимаваше и успя да хване топката.

Половин час след началото на сблъсъка Гюндоган пусна дълъг пас зад гърба на противниковата отбрана към Хаверц, звездата на Арсенал овладя топката и нанесе изстрел от воле, но опитният испански страж отрази удара.

Второто полувреме започна с натиск на иберийците. В 51-а минута Ламин Ямал овладя топката в наказателното поле на Германия, подаде остро по земя, а Дани Олмо засече, като вкара с технично изпълнение от точката за дузпа.

В 70-а минута домакините стигнаха до прекрасна голова възможност за попадение, след като футболистът на Байер Леверкузен – Роберт Андрих стреля от дистанция, но испанският вратар направи плонж и отрази,  а секунди по-късно топката стигна до Хаверц, който беше на чиста позиция, но Дани Карвахал направи шпагат и изби.

Четвърт час преди края на редовното време Вирц направи силна солова акция и преодоля няколко противникови защитници, подаде по земя на Фюлкруг, той шутира, но уцели страничната греда.

В 80-а минута Унай Симон беше се позиционирал прекалено напред и Хаверц се опита да го прехвърли с красиво изпълнение от дистанция, но не беше точен.

Във финалните минути Бундестима се впусна напред. В една от германските атаки се стигна до хаос в испанската отбрана. При едно от центиранията Кимих свали топката за Вирц, който беше оставен непокрит и изравни резултата, за да вкара сблъсъка в продължения.

В 105-а минута Вирц се озова на добра позиция, но не успя да отбележи.

Второто продължение започна с крайно дискусионна ситуация, удар на Мусиала срещна лявата ръка на намиращия се в наказателното поле Кукурея. Главният съдия Тейлър обаче прецени, че това не е дузпа, тъй като секунди по-рано нападател на домакините е бил в засада.

В 116-а минута централният нападател Фюлкруг бе изведен с дълго подаване от Кимих, но футболистът на Борсуия Дортмунд не успя да отбележи, след като Унай Симон плонжира ефектно и изби топката.

Всички се подготвяха за дузпи, но „Ла Фурия“ имаше други планове. Резервата Микел Мерино засече центрирарен на Дани Олмо и отбеляза с глава в близкия ъгъл, като  така изпрати иберийците във финалната четворка.

В последните секунди отново Фюлкруг беше замесен. Той нанесе мощен удар с глава, но милиметри не му достигнаха да намери целта и да изравни.

Дълбоко в допълнителното време Даниел Карвахал задържа Джамал Мусиала и получи втори жълт картон от рефера Антъни Тейлър, предаде БТА.

Европейско първенство по футбол, четвъртфинал:

Испания – Германия 2:1 след продължения, 1:1 в редовното време (0:0)
голмайстори: 1:0 Дани Олмо 51, 1:1 Флориан Вирц 89, 2:1 Микел Мерино 119
червен картон: Даниел Карвахал (Испания) 120+5
главен съдия: Антъни Тейлър (Англия)
стадион: „МНП Арена“, Щутгарт: 54 000 зрители
жълти картони: Даниел Карвахал, Феран Торес, Унай Симон, Алваро Мората, Родри (Испания), Антонио Рюдигер, Давид Раум, Тони Кроос, Максимилиан Мителщедт, Роберт Андрих (Германия)

състави:
Испания: Унай Симон, Дани Карвахал, Робин Льо Норман (46-Начо Фернандес), Аймерик Лапорт, Марк Кукурея, Родри, Фабиан Руис (102-Хоселу), Ямал (63-Феран Торес), Педри (8-Дани Олмо), Нико Уилямс (80-Микел Мерино), Алваро Мората (80-Микел Оярсабал)
Германия: Мануел Нойер, Йозуа Кимих, Антонио Рюдигер, Йонатан Та (80-Томас Мюлер), Давид Раум (57-Максимилиан Мителщедт), Емре Джан (46-Роберт Андрих), Тони Кроос, Джамал Мусиала, Илкай Гюндоган (57-Никлас Фюлкруг), Лерой Сане (46-Флориан Вирц), Кай Хаверц (91-Валдемар Антон)

Спорт

Испания победи Грузия и ще срещне домакина Германия на четвъртфиналите на Евро 2024

Published

on

Снимка: БТА

Испания направи пълен обрат и спечели с 4:1 срещу Грузия след почти пълна доминация, преодолявайки осминафиналите на Европейското първенство по футбол, предаде БТА. В следващия кръг на континенталния турнир шампионите от 2012 ще срещнат домакините от Германия, като мачът е насрочен за 5 юли, петък, от 19:00 българско време в Щутгарт.

По-рано днес Англия надви с 2:1 Словакия след продължение и ще играе срещу Швейцария на 6 юли от 19:00.

След като направи десет промени за последния мач от груповата фаза, испанският селекционер Луис де ла Фуенте пусна обичайните си титуляри в игра на стадиона в Кьолн. Единствената въпросителна бе относно двойката централни бранители, като треньорът в крайна сметка се спря на Робин Льо Норман и Емерик Лапорт.

В стартовите 11 на испанците се завърна и Ламин Ямал, с което играчът на Барселона се превърна в най-младия футболист в историята на европейски първенства, започнал в елиминации. Той го прави на 16 години и 353 дни, а доскорошният рекорд се държеше от англичанина Джуд Белингам с 18-те му години и четири дни на четвъртфиналите на Евро 2020.

Грузинците, водени от Вили Саньол, излязоха с титулярите от знаменитата победа с 2:0 срещу Португалия в груповата фаза, с което дебютантите продължиха към директните елиминации.

Мачът започна с вихрен натиск на испанците, които имаха огромна част от притежанието на топката. Педри беше автор на първия удар, отразен от Гиорги Мамардашвили, а щурмът на иберийците не доведе до гол. Вместо това, Грузия успя да стигне до своето на контра в 18-ата минута. Отар Какабадзе получи пас по дясното крило и изпрати центриране в наказателното поле, а Льо Норман имаше злата участ да изпрати топката в собствената си врата за 1:0.

Любопитното е, че бранителят на Испания се разписа срещу грузинците по време на квалификациите, но този път вкара за тях. Попадението окрили водачите в резултата и те продължаваха да контраатакуват с огромна скорост, но испанците не се огънаха и дори изравниха още през първото полувреме. В 39-та минута Нико Уилямс намери Родри на границата на наказателното поле и халфът преодоля Мамардашвили с прецизен удар.

Втората част започна с неточен удар на голямата звезда на грузинците Хвича Кварацхелия, а в 51-та минута Испания взе аванс. Рекордьорът Ламин Ямал подаде прецизен пас пред варатата за Фабиан Руис, който остана непокрит и стреля с глава в мрежата на съперника за 2:1. Това бе трето попадение за Руис в последните му четири мача за испанците.

В тези минути европейските шампиони от 2012 доминираха тотално и почти всяка атака срещу тръгналите масово в атака грузинци бе голова. В 72-та минута те сами си вкараха във вратата след центриране на Ямал и попадението бе отменено заради засада, но друго крило на Испания – Нико Уилямс, покачи на 3:1 в следващата атака. Иберийците отнеха в собствената си половина и Фабиан направи красив финт, след който изпрати дълъг пас по конец за Нико Уилямс. Той използва скоростта си и се откъсна от защитник на Грузия, след което преодоля вратаря с мощен шут за третия гол.

Последният гол на Уилямс с националната фланелка бе именно срещу Грузия и това се случи при победата с разгромното 7:1 в квалификациите през септември. Шест минути по-късно и Ламин Ямал имаше възможност да се разпише, но грузинският страж отрази удара му от много малък ъгъл. Това нямаше голямо значение за испанците, тъй като Дани Олмо вкара в 84-та минута. Той получи подаване от Микел Оярсабал и бе точен, с което двете резерви изработиха четвъртото попадение.

Двубоят завърши при резултат 4:1 в полза на испанците, които до момента изглеждат като основен претендент за титлата на европейското първенство. Следващото предизвикателство е и може би най-голямото, тъй като Германия разчита на фанатична подкрепа от страна на привържениците в Щутгарт.

България

Стилияна Николова завоюва 4 златни медала в Египет

Published

on

Снимка: Българска федерация художествена гимнастика - Официална страница във Фейсбук

Абсолютната европейска шампионка по художествена гимнастика от Будапеща 2024 Стилияна Николова спечели златните медали на финалите на всичките четири уреда на международния турнир Pharaohs Cup 2024 в Кайро, предаде Btv.

Снимка: Българска федерация художествена гимнастика – Официална страница във Фейсбук

Възпитаничката на Валентина Иванова е №1 на обръч с резултат от 36.350 точки, на топка с 34.800, на бухалки с 34.700 и на лента с 32.100 точки.

Грацията се класира за финалите с най-високи резултати в квалификациите на четирите уреда.

Следващото състезание за Николова ще бъде Световната чалъндж купа в Клуж-Напока от 12 до 14 юли, след което й предстоят олимпийските игри в Париж. На килима във френската столица ще видим и Боряна Калейн, а Елвира Краснобаева е резерва.